Z pozoru prowadzenie własnej firmy wydawałoby się mieć same plusy – nie bez powodu jest to marzenie wielu zmęczonych pracą na etacie ludzi. Gdyby jednak było to takie łatwe, szybkie i dochodowe, to robiłby to każdy. Co prawda samo założenie własnego biznesu nie jest rzeczywiście wcale trudne, ale prawdziwe problemy zaczynają się później. Okazuje się, że zarządzanie firmą, na przykład pod względem finansowym, jest bardziej skomplikowane, niż by się wydawało. Pomocą służyć mogą chociażby blogi zajmujące się finansami https://finanse.net.pl/, ale mimo wszystko niejednego mogą te sprawy przerosnąć. Nie oznacza to jednak, że bycie własnym szefem nie ma żadnych dobrych stron. Wobec tego jakie są wady i zalety założenia własnego biznesu?
Zalety prowadzenia własnego biznesu
Zacząć warto od aspektu najważniejszego, o którym wspomina się najczęściej – niezależności. Będąc własnym szefem nie musimy się martwić, że ktoś będzie stał nam nad głową, kontrolował nas i oceniał. To my sami decydujemy, co, gdzie i kiedy robimy. Nasze godziny pracy zależą tylko i wyłącznie od nas – są tacy prezesi, którzy na firmę poświęcają kilka godzin dziennie (lub nawet mniej), są też tacy, którzy spędzają na pracy godzin kilkanaście.
Będąc właścicielem firmy nie tylko zyskujesz niezależność, ale też potencjalnie więcej zarabiasz. Nie masz ustalonej stawki, którą otrzymujesz niezależnie od tego, jak firmie się w danej chwili powodzi. Ma to zarówno swoje złe, jak i dobre strony. Zakładając jednak, że biznes prosperuje dobrze, będzie to dla właściciela bardzo korzystne, podczas gdy etatowiec będzie cały czas otrzymywał co miesiąc taką samą wypłatę.
Wady prowadzenia własnej firmy
Niezależność związana z byciem właścicielem firmy nie zawsze jest rzeczą pozytywną. Brak nadzoru i kontroli na wielu może działać rozluźniająco, powodując, że nie będą oni w stanie zmusić się do pracy. Ponadto warto podkreślić, że kiedy na przykład jesteśmy chorzy czy po prostu idziemy na urlop pracując na etacie, to (na ogół) nie martwimy się, jak firma sobie bez nas poradzi. Będąc właścicielem firmy nie mamy takiego luksusu, a nasza nieobecność może wiązać się ze stratami finansowymi dla firmy.
Prowadząc własną firmę zarabiamy dużo, o ile dużo zarabia sama firma. Gorzej jest, kiedy biznesowi źle się powodzi – pracownikom musimy wypłacić wypłaty, ponieważ tego wymaga od nas prawo, ale dla nas samych niekoniecznie musi coś pozostać. Dodatkowo trzeba pamiętać, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej za firmę odpowiadamy także swoim osobistym majątkiem. Jeśli firma wpadnie w kłopoty finansowe, może to być dla nas katastrofalne.
Jak widać, bycie własnym szefem ma dużo zalet, ale też nie zawsze jest takie wspaniałe, jak mogłoby się wydawać. Co oczywiste, prowadzenie własnej firmy jest najkorzystniejsze, kiedy firma dobrze zarabia – żeby tak się stało, warto dbać o to, aby stale poszerzać swoje kompetencje. Pomogą w tym chociażby znalezione w Internecie źródła https://finanse.net.pl/. W niektórych przypadkach może się okazać, że korzystniejsze będzie pozostanie na etacie, ale jest to rzadkość.