W momencie, gdy bierzesz ślub, powstaje także wspólnota majątkowa. Oznacza to, że wraz ze współmałżonkiem jesteście po równo odpowiedzialni za pieniądze, które gromadzicie i tak samo odpowiadacie za powstałe długi. Nasuwa się więc także pytanie, czy jeśli jesteśmy w związku małżeńskim, to czy możemy wziąć kredyt bez zgody współmałżonka? Odpowiedź na pytanie znajdziesz w artykule.
Kredyt bez zgody współmałżonka – czy to możliwe?
Małżeństwo to połączenie dwojga ludzi na różnych płaszczyznach – także tej finansowej. Decydując się na małżeństwo, musimy być gotowi na prowadzenie wspólnego życia i zarządzanie finansami. Sam kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi o tym, że małżeństwo powinno wzajemnie udzielać sobie informacji na temat ich wspólnych finansów i obciążeń finansowych.
Kredyt bez zgody współmałżonka jest trudny jednak możliwy do uzyskania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubiegać się o taki kredyt, mogą nas jednak spotkać pewne ograniczenia. Wiele banków wprowadza ograniczenie co do kwoty, jaką możemy otrzymać bez zgody żony lub męża. Ograniczenie dotyczy także całkowitej kwoty wszystkich zobowiązań, które chcemy wziąć bez zgody współmałżonka. Ma stanowić to ochronę dla drugiej strony, aby współmałżonek nie mógł zadłużyć się nadmiernie, a co za tym idzie wpędzić w długi także drugą osobę, z która łączy go wspólnota majątkowa.
Do jakiej kwoty możemy otrzymać kredyt bez zgody współmałżonka
Jeśli jesteś w związku małżeńskim i chcesz wziąć kredyt, to musisz się liczyć z ograniczeniem, które dotyczy kwoty, jaką możesz dostać. Nie istnieje jednak jedna ogólnie przyjęta kwota, którą spotkamy w każdym banku.
To, na jaką kwotę otrzymamy kredyt, zależy głównie od tego, gdzie będziemy starać się o finansowanie. W większości przypadków możemy jednak liczyć na kwoty osiągające kilkanaście tysięcy złotych. Kredyty na większe kwoty np. mieszkaniowe, bez zgody współmałżonka będą raczej niemożliwe do uzyskania.
Kredyt hipoteczny bez zgody współmałżonka
Większe kredyty zazwyczaj wymagają zabezpieczenia – tak samo jest w przypadku kredytu hipotecznego. Jeśli małżeństwo nie podpisało intercyzy i łączy je wspólnota majątkowa to nie otrzymamy kredytu, którego zabezpieczeniem ma być nieruchomość, która ma stanowić wspólną własność. Zgoda współmałżonka jest niezbędna do dokonania czynności prawnych, które wiążą się z obciążeniem nieruchomości hipoteką lub użytkowaniem wieczystym. Jeśli więc małżonkowie chcą mieszkanie lub dom, który będzie ich wspólną własnością, to oboje muszą się na to zgodzić.