Kim jest gwarant kredytu – wszystko co musisz wiedzieć o poręczeniu kredytu

Osoba, która nie ma wystarczającej zdolności kredytowej, może mieć problem z tym, aby otrzymać kredyt. Banki bardzo restrykcyjnie podchodzą do oceny zdolności kredytowej i nierzadko zdarza się, że po prostu odmawiają swojemu klientowi udzielenia kredytu. Pomóc nam jednak może gwarant, kim jest i w jaki sposób poprawia on naszą zdolność kredytową? O tym w dzisiejszym wpisie.

Kto to jest gwarant i kto może nim zostać?

Gwarant to inaczej mówiąc poręczyciel czyli osoba, która poręcza kredyt i w razie problemów zobowiązuje się ona do spłaty zadłużenia. Gwarant musi cechować się dobrą zdolnością kredytową i musi potwierdzić, że w razie, gdyby kredytobiorca przestał spłacać kredyt, to on zajmie się tym za niego. Jest to więc bardzo odpowiedzialne zadanie i trzeba zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka wiążę się z poręczeniem. Kto może zostać poręczycielem? Wbrew pozorom nie ma znaczenia pokrewieństwo, jakie łączy gwaranta i kredytobiorcę. Może to być zarówno osoba z nami spokrewniona jak bliski przyjaciel czy nawet sąsiad. Dla banku liczy się przede wszystkim jego zdolność kredytowa i to, że w razie potrzeby to właśnie od tej osoby może domagać się spłaty i odpowiadania własnym majątkiem.

Kredyt z gwarantem – co trzeba wiedzieć

Kredyt z gwarantem można porównać do zobowiązania z dodatkowym zabezpieczeniem, którym w tym przypadku będzie osoba, która poręcza kredyt. Dzięki gwarantowi klient banku ma większą zdolność kredytową i bank chętniej przyzna mu kredyt. Koszt całkowity takiego kredytu maleje, ponieważ kredytobiorca nie podejmuje aż tak dużego ryzyka, jak w przypadku gdy tylko jedna osoba odpowiada za spłatę kredytu. W razie gdy osoba zadłużona będzie niewypłacalna, to gwarant odpowie swoim majątkiem za jej długi. Właśnie z tego powodu kredyt z gwarantem nie jest tak popularny, ponieważ mało kto decyduje się na przyjęcie na siebie takiej odpowiedzialności.

Czy kredyt z gwarantem się opłaca?

Tak jak już wspomnieliśmy, dzięki gwarantowi możemy liczyć na niższy koszt całkowity kredytu. Bank udzielając takiego kredytu, zmniejsza ryzyko tego, że nie odzyska pieniędzy i dzięki temu oferuje klientowi lepsze warunki spłaty zobowiązania. Niższe oprocentowanie czy brak prowizji to kolejne zalety, jakie może przynieść zdecydowanie się na kredyt z gwarantem. Dzięki poręczycielowi możemy także liczyć na wyższe kwoty kredytów, które byłyby niemożliwe do uzyskania w pojedynkę. Ten rodzaj kredytu ma więc dużo zalet, które odczuje szczególnie kredytobiorca? A co z gwarantem? Jeśli ma on pewność, że można zaufać kredytobiorcy i że spłaci on sam zobowiązanie, to nawet nie odczuje tego, że poręczył komuś kredyt.

Dodaj komentarz