Firma remontowo-budowlana
Jeśli masz w ręku fach, doświadczenie oraz potrafisz zarządzać pracą ludzi, firma remontowo-budowlana może okazać się czymś dla ciebie. Przyniesie Ci nie tylko dobre dochody, ale też dużo satysfakcji, kiedy zobaczysz zadowolenie klientów. Ponadto założenie firmy remontowo – budowlanej nie wymaga kierunkowego wykształcenia ani żadnych specjalnych zezwoleń. Do niektórych prac jednak wymagane są kwalifikacje lub uprawnienia, ale zawsze możesz zatrudnić osobę, która je posiada. Co musisz wiedzieć zakładając taką firmę?
Jak każda działalność również firma remontowo – budowlana musi zostać zarejestrowana.
Do wyboru masz takie możliwości jak:
– jednoosobowa działalność gospodarcza
– spółka cywilna
– spółka prawa handlowego
Należy pamiętać o tym, że niedozwolona jest w tym przypadku spółka partnerska. Najczęściej wybierana jest formą jednoosobowej działalności gospodarczej, ze względu na łatwość rejestracji i niskie koszty prowadzenia. Ponadto jeśli jesteś osobą bezrobotną możesz starać się o dotacje na założenie firmy, o czym dowiesz się w Powiatowym Urzędzie Pracy.
Następnie musisz wybrać formę opodatkowania dla swojej firmy. Może to być podatek ustalony na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa.
Jednym z ostatnich kroków będzie wybór klasy PKD.
Usługi remontowo – budowlane sklasyfikowane są następująco:
– 41.10.Z realizacja projektów budowlanych – wznoszenie budynków
– 41.2 wraz podklasą 41.20.Z – prace budowlane – wznoszenie budynków mieszkalnych i niemieszkalnych
– 42 – realizacja projektów budowy inżynierii lądowej oraz wodnej, wraz z podklasami: 42.11.Z, 42.12.Z, 42.13.Z, 42.21.Z, 42.22.Z, 42.91.Z, 42.99.Z,
– 43 – prace budowlane specjalistyczne, których charakter i akty prawne mogą wymagać odpowiednich kwalifikacji, uprawnień i maszyn, np. prace rozbiórkowe czy kładzenie instalacji elektrycznych. Podklasy obejmujące: 43.11.Z, 43.12.Z, 43.13.Z, 43.21.Z, 43.22.Z, 43.29.Z, 43.29.Z, 43.91.Z oraz 43.99.Z.
– Inne popularne klasy: 43.31.Z – tynkowanie;
43.32.Z montaż okien, drzwi; 43.33.Z – kładzenie posadzek; 43.34.Z – malowanie oraz szklenie; 43.39.Z – pozostałe usługi budowlane
O czym należy pamiętać zakładając firmę remontowo – budowlaną?
Na początku będziesz musiał zainwestować w niezbędne narzędzia, m.in. wiertarkę udarową z zestawem wierteł do betonu, drewna i metalu, wkrętarkę, urządzenia ręczne i elektryczne do przycinania płytek, gumówkę, śrubokręty, młotki, obcęgi, klucze itp. Dobre narzędzia to lepsza jakość pracy, więc nie oszczędzaj na nich, bo koszty i tak ci się zwrócą!