Co to jest kredyt konsumpcyjny?

Kredyt konsumpcyjny jak sama nawa wskazuje jest przyznawany na sfinansowanie dóbr konsumpcyjnych, m.in.: samochodu, pralki, lodówki, wycieczki, studiów czy kursu z języka angielskiego. Trzeba wyraźnie podkreślić to, iż w umowie kredytowej jest ściśle określone cel, na który mogą być przyznane środki pieniężne.

Oczywiście, zanim zostanie on przyznany, bank dogłębnie bada naszą zdolność kredytową na postawie danych zawartych w BIK oraz uwzględniając zaświadczenie o naszych dochodach. Warto podkreślić to, iż ich wysokość jest uzależniona od zarobków i historii kredytowej danej osoby. Ogromną ich zaletą jest to, iż są udzielane bardzo szybko. Poza tym, ich okres spłaty może sięgać kilku miesięcy, ale zazwyczaj nie przekracza 8 lat.

Jedną za najpopularniejszych form kredytu konsumpcyjnego są słynne zakupy na raty, z których najczęściej możemy skorzystać w licznych supermarketach mających podpisaną umowę kredytową z daną placówką bankową. Przede wszystkim, są niezwykle wygodne, ponieważ dzięki nim możemy kupić praktycznie wszystko, nawet gdy nie posiadamy funduszy bez konieczności wizyty w banku. Ponadto, kuszą nas licznymi promocjami, np. zwolnieniem z oprocentowanie w pierwszym kwartale spłaty długu lub brakiem wymaganego wkładu własnego. Kolejną ich zaletą jest to, iż mogą z nich skorzystać osoby, które posiadają niskie dochody, w tym wypadku okres spłaty długu zostaje wydłużony, tak aby dane osoby były w stanie spłacać raty. Oczywiście, warunkiem koniecznym zakupów na raty jest posiadanie zdolności kredytowej. Oprócz tego, to klienci ustalają liczbę transz kredytu, a także harmonogram ich spłaty. Trzeba podkreślić to, iż zakupy ratalne są wygodne i dosyć szybkie, a więc trzeba uważać, aby nie popaść w wir zakupowy, bo zanim się spostrzeżemy, będziemy tonąć w długach.

Nie mniej znany kredyt motoryzacyjny, który może być zaciągnięty na kupno nowego lub starego auta, chociaż używany samochód nie powinien mieć więcej niż 8 lat, ponieważ starsze wozy szybko tracą na swej wartości. Nie ulega wątpliwości to, iż 100 % sumy niezbędnej do zakupu pojazdu otrzymamy tylko wtedy, gdy kupujemy nowe auto, bowiem w przypadku starszego samochodu musimy posiadać 10-30% wkładu własnego. Przede wszystkim, oprocentowanie tegoż kredytu jest znacznie niższe niż kredytów gotówkowych, ponieważ idealnym zabezpieczeniem spłaty zobowiązania dla banku jest samochód. Nie można także pominąć modnych w ostatnim czasie kredytów na ślub, które zaciągają młodzi ludzie, których nie stać na sfinansowanie wesela swoich marzeń. Najczęściej biorą oni debet na koncie, korzystają z kart kredytowych lub starają się o pożyczkę gotówkową. Poza tym, należy jeszcze powiedzieć o popularnych kredytach studenckich, które cieszą dużym zainteresowaniem ze względu na najczęściej bardzo korzystne oprocentowanie.

Oczywiście, można by było jeszcze wymienić wiele typów kredytów konsumpcyjnych, ale te powyższe są najbardziej powszechne. Jednak trzeba podkreślić to, że bez względu na co bierzemy kredyt, bezwarunkowo musimy go spłacić.

Dodaj komentarz