Czym jest zdolność kredytowa i jak ją obliczyć? 

Czym jest zdolność kredytowa i jak ją obliczyć? 

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy i zamierzasz ubiegać się o kredyt lub pożyczkę? Żeby otrzymać zobowiązanie finansowe, przede wszystkim musisz posiadać zdolność kredytową. Tylko w takim przypadku Twój wniosek zostanie rozpatrzony i masz szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji. Czym dokładnie jest zdolność kredytowa i jak możesz ją obliczyć? 

Zdolność kredytowa – co to jest? 

Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe nie udzielają zobowiązań w ciemno. W pierwszej kolejności weryfikują wiarygodność klienta oraz sprawdzają, czy będzie on w stanie spłacać pożyczkę lub kredyt, o którą się ubiega. Zdolność kredytowa jest więc predyspozycją do spłacenia kredytu ze wszystkimi kosztami zawartymi w umowie. Bez niej uzyskanie kredytu w banku jest niemożliwe. Co ważne, im wyższą mamy zdolność kredytową, tym większą kwotę kredytu możemy uzyskać. Analiza zdolność kredytowej polega na wyliczeniu, jaką maksymalną kwotę zobowiązania klient będzie w stanie spłacić. 

Co składa się na zdolność kredytową? 

Na zdolność kredytową składa się wiele różnych czynników. Nie wystarczy tylko posiadać wysokich zarobków, gdyż wbrew pozorom mogą się one okazać niewystarczające. Oczywiście to, ile zarabiamy również jest brane pod uwagę, ale tylko jako jeden z czynników. Na zdolność kredytową wpływ ma także rodzaj zatrudnienia. Na przykład banki preferują umowę o pracę, choć coraz częściej patrzą również przychylnie na umowy B2B (Business to Business). 

Obliczając zdolność kredytową, bank bierze pod uwagę także miesięczne koszty utrzymania oraz nasz stan cywilny. Czy mamy na utrzymaniu rodzinę, czy też nie. Bardzo ważna jest także historia kredytowa. Jeśli nie mieliśmy do tej pory problemów z regularną spłatą zaciągniętych zobowiązań, to nasza zdolność kredytowa będzie wyższa. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość otwartych kredytów i pożyczek może przyczynić się do obniżenia zdolności kredytowej. 

Jak obliczyć zdolność kredytową? 

Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż każdy bank samodzielnie oblicza zdolność kredytową dla każdego wnioskodawcy. A wymagania mogą być różne. To, że w jednym banku spotkaliśmy się z odmową, nie oznacza, że drugi również nie udzieli nam pożyczki. Jeśli jednak chcesz w przybliżeniu poznać swoją zdolność do wzięcia kredytu, to możesz skorzystać z internetowego kalkulatora zdolności kredytowej. W uzyskaniu wyniku może Ci także pomóc doradca kredytowy. Z pomocy specjalisty warto skorzystać w przypadku większych zobowiązań, takich jak na przykład kredyt hipoteczny. 

Dodaj komentarz