Dlaczego warto oszczędzać?

Oszczędzanie nie przychodzi łatwo, gdy ma się skłonności do wydawania i brak wyobraźni odnośnie przyszłości, która jak wiadomo, bywa różna. Na pomysł o tytule “oszczędności” wpadamy dopiero w sytuacji, kiedy faktycznie znajdziemy się w sytuacji patowej i nagle okazuje się, że gdybyśmy wcześniej byli bardziej przewidujący, to być może udałoby się uniknąć finansowych tarapatów. Tymczasem wystarczy regularne odkładanie do skarbonki i zastosowanie kilku dostępnych trick’ów, które w pewnych sytuacjach mogą okazać się jedyną deską ratunkową.

Sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Metod na odkładanie konkretnych sum jest wiele, choć zasadniczo warto przede wszystkim zastanowić się, ile chcielibyśmy odkładać i na ile faktycznie możemy sobie pozwolić. Warto również zastanowić się, czy nasze wydatki rzeczywiście są konieczne czy być może wydajemy mnóstwo pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Wnioski mogą być zaskakujące. Oszczędzanie warto zacząć na najniższym pułapie, czyli od weryfikacji cen w sklepach, porównaniu ich i ostatecznie zdecydowaniu się na zakupy w tym, który oferuje najniższe ceny za wybrane produkty. Brzmi banalnie, choć podsumowanie miesięcznych wydatków może nas mocno zaskoczyć.

Korzystaj z oszczędzania z bankiem

Wiele banków oferuje usługi pomagające odłożyć konkretne kwoty każdego miesiąca. Można samodzielnie wybrać kwotę, jaką chcielibyśmy odkładać miesięcznie do skarbonki lub skorzystać z automatycznej pomocy. To usługa, którą wprowadziły już niemal wszystkie banki, a polega na tym, że w trakcie każdej transakcji realizowanej kartą płatniczą, reszta zaokrąglona do pełnej kwoty odkłada się na specjalnym rachunku. Kwoty nie są wielkie, dlatego raczej nie odczujemy tej metody oszczędzania na co dzień, choć z pewnością zauważymy, że po pewnym czasie na oszczędnościowym rachunku uzbierała się pokaźna suma.

Korzyści wynikające z oszczędzania

Osoby, które nagle tracą grunt pod nogami w postaci płynności finansowej doskonale wiedzą, że posiadanie oszczędności jest niezwykle ważne. Lista awaryjnych sytuacji, które mogą wymagać nakładu finansowego się nie kończy, a rozsądek podpowiada, że warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy odkładać pieniądze z myślą o najgorszym. Te pieniądze równie dobrze będzie można wykorzystać, decydując się na wymarzone wakacje lub realizację konkretnego planu. Ważnym jednak jest, aby dla własnego komfortu psychicznego posiadać pewnego rodzaju poduchę finansową. To zabezpieczenie, które może, ale nie musi się przydać.

Dodaj komentarz