Kredyty wzbudzają mieszane uczucia. Jedni się ich boją, a drudzy śmiało z nich korzystają. Oczywiście nie każdemu uda się kredyt otrzymać, nawet jeśli bardzo tego chce. Zanim jednak w ogóle pomyślimy o zaciągnięciu kredytu, dobrze byłoby dowiedzieć się czegoś na temat poszczególnych rodzajów kredytów. Należałoby także zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób banki badają zdolność kredytową. Wreszcie, każdy, kto jest zainteresowany kredytem, powinien zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób wybrać bank, w który zamierzamy zaciągnąć kredyt.
Kredyt gotówkowy – najważniejsze informacje
Jak już zaznaczono na wstępie, kredyty wzbudzają dość sporo kontrowersji oraz emocji. Jednym z bardziej popularnych kredytów jest ten gotówkowy. Nie ma się temu co dziwić, gdyż kredyt gotówkowy możemy co do zasady przeznaczyć na realizację dowolnego celu. Najczęściej bierzemy taki kredyt, jeżeli szykuje się nam nagły remont bądź mamy problemy ze zdrowiem. Ponadto, wiele osób decyduje się na kredyt w okresie okołoświątecznym, kiedy jest dużo wydatków. Kredyty gotówkowe mogą mieć różną wysokość. Można wziąć kredyt na kilkaset złotych, ale znacznie więcej osób wybiera kredyt w wysokości kilku tysięcy złotych. Niektórzy zaś decydują się na kredyt o wysokości kilkudziesięciu tysięcy. Wszystko zależy od tego, na jaki cel potrzebne są nam pieniądze. Kredyt gotówkowy można spłacać w ratach równych, malejących, a także rosnących. Wiele osób decyduje się na raty równe bądź malejące. Na raty rosnące decyduje się raczej niewielu ludzi. O kredyt gotówkowy trzeba się odpowiednio postarać, podobnie jak o każdy inny rodzaj kredytu. Konieczne jest więc między innymi złożenie wniosku.
Czym jest kredyt hipoteczny?
Kolejnym wzbudzającym zainteresowanie klientów kredytem jest ten hipoteczny. Zaciągamy go najczęściej wówczas, gdy zależy nam na budowie domu bądź na kupnie mieszkania. Nie da się bowiem ukryć, że coraz więcej osób marzy o posiadaniu swojego własnego lokum. Nie ulega wątpliwości, że kredyty hipoteczne mogą być naprawdę wysokie. Dlatego też, zdecydowana większość banków oczekuje, że klient będzie posiadał jakiś wkład własny. Bez tego niestety, nie uda nam się uzyskać zgody na kredyt. Dobrze byłoby także mieć na uwadze to, iż kredyt hipoteczny jest niesamowicie dużym obciążeniem. Z tego też względu, należałoby dobrze zastanowić się nad tym, czy chcemy w ogóle się na takie obciążenie decydować. Jeżeli jednak zależy nam na wybudowaniu domu czy mieszkania, najprawdopodobniej będziemy chcieli skorzystać z tego rodzaju pomocy.
Kiedy warto postarać się o kredyt konsolidacyjny?
Kolejnym rodzajem kredytu jest kredyt konsolidacyjny. Nim również interesuje się bardzo wiele osób. Kiedy warto byłoby postarać się o tego rodzaju kredyt? Otóż kredyt ten jest najczęściej zaciągany przez osoby, którym zależy na konsolidacji swoich zobowiązań, czyli na połączeniu ich w jedno. Nie sposób nie zauważyć, że konsolidacja zobowiązań może być niesamowicie korzystnym rozwiązaniem. Konsolidacji podlegają zazwyczaj chwilówki, a także różne kredyty gotówkowe. Mogą to być rzecz jasna zobowiązania zaciągnięte w kilku różnych placówkach. Nie ulega wątpliwości, że kredyt konsolidacyjny to dla wielu osób gwarancja lepszego samopoczucia psychicznego. Co miesiąc płacimy wówczas jedną ratę, a nie kilka w różnych instytucjach.
W jaki sposób bank bada zdolność kredytową?
Jak już zaznaczono powyżej, bank, zanim udzieli kredytu, musi zbadać naszą zdolność kredytową. W przeciwnym bowiem razie, nie będzie w stanie określić, czy jesteśmy wiarygodnymi klientami czy też nie. Bankowi zależy na tym, aby klient spłacił kredyt w terminie. Nic więc dziwnego w tym, że będzie on weryfikował zdolność kredytową. Jeżeli więc staramy się o kredyt, musimy być na to przygotowani. Niesamowicie ważne jest to, aby prawidłowo wypełnić wniosek o kredyt. Wszystkie dane zawarte we wniosku muszą być prawdziwe. W przeciwnym bowiem razie, niezmiernie ciężko będzie nam uzyskać zgodę na kredyt. Bank będzie przede wszystkim interesował się tym, jakie jest nasze źródło dochodu. Największe szanse na uzyskanie kredytu będziemy mieli wówczas, jeżeli posiadamy umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeżeli posiadamy umowę o pracę na czas określony, także mamy szanse na kredyt i to nieznacznie mniejsze. Jeśli jednak posiadamy umowę o dzieło bądź też umowę zlecenie, nasze szanse na kredyt nie są już niestety wysokie. Niemniej jednak, uzyskanie zgody na kredyt nadal jest możliwe, jeżeli na nasze konto regularnie wpływają pieniądze. Nie ulega wątpliwości, że dla banku istotna jest również wysokość osiąganych przez nas dochodów. Im wyższe, tym rzecz jasna większe są nasze szanse na kredyt. Nie należy jednak zapominać o tym, że osobom z niskimi, ale regularnymi dochodami także udaje się uzyskać kredyt. Bank będzie interesował się również tym, jak wiele osób na utrzymaniu posiada osoba wnioskująca o kredyt. Im więcej osób posiadamy na utrzymaniu, tym mniejsze niestety są nasze szanse na kredyt. Większe szanse na kredyt, zwłaszcza hipoteczny, mają co do zasady pary, zwłaszcza małżeństwa. Pamiętajmy o tym, iż kredyt hipoteczny to bardzo poważne zobowiązane, nawet na kilkadziesiąt lat. Bądźmy przygotowani na wypełnianie szeregu dokumentów, jak również na spotkanie z analitykiem kredytowym w cztery oczy. Będzie nam on zadawał pytania, które jego zdaniem są niezbędne do tego, abyśmy mogli otrzymać zgodę na kredyt.
Jak wybrać dobrą ofertę kredytową?
Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób wybrać dobrą ofertę kredytową. Na tak postawione pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, jakie są właściwie nasze oczekiwania. Najlepszym z możliwych rozwiązań będzie przejrzenie różnych ofert. Dowiedzmy się więc, jakiego rodzaju rozwiązania kredytowe proponują nam różne banki. Wówczas najłatwiej będzie nam ocenić, która z ofert jest najlepsza. Dość dobrym rozwiązaniem będzie rozmowa z doradcą kredytowym. Postarajmy się również o rozmowę ze swoimi znajomymi. Być może ktoś niedawno korzystał z godnej polecenia umowy kredytowej? Na pewno istnieje takie prawdopodobieństwo. Pamiętajmy również o tym, że bank w wielu przypadkach może przygotować ofertę indywidualną, skrojoną na potrzeby konkretnego klienta. Nie zrobi tego jednak, jeżeli będzie wiedział, że klient nie ma szans spłacić kredytu.
Regularnie spłacaj kredyt
Każdy powinien zastanowić się nad tym, czy na pewno chce zaciągnąć kredyt. Niesamowicie ważne jest również to, aby regularnie go spłacać, jeśli się na niego decydujemy. Nie sposób zaprzeczyć temu, iż spłacanie rat kredytu może być trudne, zwłaszcza jeżeli jest to kredyt hipoteczny. W szczególnych sytuacjach można starać się o odroczenie spłaty. Niemniej jednak, jest to rozwiązanie, z którego niezwykle rzadko będziemy mogli skorzystać. Z tego też względu należałoby zastanowić się nad tym, jak nie dopuścić do problemów ze spłatą rat kredytu. Dobrze jest więc kontrolować swoje comiesięczne wydatki. Spłata raty kredytu powinna być bez wątpienia priorytetem. Najlepiej wystrzegać się robienia zakupów ponad stan. Jeżeli w danym miesiącu z różnych względów nie damy rady spłacić raty kredytu, postarajmy się poprosić kogoś o pomoc. Najlepiej, jeżeli będzie to ktoś, komu możemy zaufać. Starajmy się pożyczać pieniądze jedynie w ostateczności. Niemniej jednak, pożyczka jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż niespłacanie kredytu. Jeżeli bowiem zaprzestaniemy spłaty zaciągniętego zobowiązania, spotkać mogą nas bardzo przykre i nieprzyjemne konsekwencje. Należy liczyć się z tym, że niektóre zo
bowiązania będziemy spłacać latami. Jest to bardzo duże obciążenie pod względem finansowym, ale nie tylko. Jeżeli mamy stabilne zatrudnienie, prawdopodobieństwo tego, że przestaniemy spłacać kredyt jest na szczęście niewielkie. Jeśli jednak nie mamy stabilnego zatrudnienia, istnieje pewne prawdopodobieństwo tego, że będziemy czuli na sobie dużą presję. Pamiętajmy również o tym, że zawsze możemy spłacić kredyt przed terminem, jeżeli tylko mamy taką możliwość. Nie narzucajmy sobie jednak takiego obowiązku.