Dlaczego wysokość raty ma znaczenie

Podstawowe pytania jakie rodzą się w naszej głowie, wraz z pomysłem o wzięciu kredytu czy pożyczki, to przede wszystkim ile i gdzie. Natomiast zawsze powinniśmy zaczynać od tego czy kredyt na prawdę jest nam potrzebny, czy nas na niego stać i ile miesięcznie możemy na niego przeznaczyć. Tak więc od początku.

Czy potrzebuję kredytu

Kiedy wpadniemy na pomysł aby się zadłużyć powinniśmy zadać sobie pytanie – czy kredyt jest nam potrzebny? Owszem, wszystko jest dla ludzi, a instytucja kredytu stworzona została po to aby ułatwić nam większe zakupy czy inwestycje. O ile nie możemy pozwolić sobie na zakup za gotówkę, możemy bez problemu spłacać ratę ( stać nas na spłatę raty). Jednakże zastanówmy się nad tym jaki jest cel kredytu. Musimy bowiem pamiętać o tym, że nic nie jest za darmo. Za każdy kredyt musimy zapłacić. Tym samym zawsze oddajemy więcej aniżeli pożyczamy i najczęściej jest to spory procent kapitału. Czy w tej sytuacji nie lepiej wstrzymać się z zakupem i odkładać pieniądze na zakup nowego telefony, komputera czy sprzętu RTV? Oczywiście znajdziemy gro sytuacji, kiedy nie będziemy mogli czekać z zakupem. Jednakże nie zaszkodzi jeśli za każdym razem to dobrze przemyślimy.

Czy stać mnie na kredyt

Kolejną rzeczą, którą musimy przemyśleć to to czy będzie nas stać na spłatę kredytu. Zawsze pochłania nas cała procedura, kompletowanie niezbędnej dokumentacji, wizja pozytywnej decyzji i tego na co przeznaczymy środki. Zapominamy natomiast, że kredyt to nie tylko plusy ale także zobowiązanie finansowe, często na długie lata. Przemyślmy zatem bardzo dokładnie czy dołożenie jeszcze jednego wydatku, w postaci raty kredytu, nie nadwyręży naszego domowego budżetu.

Dlaczego wysokość raty ma znaczenie

Dlatego tak ważne jest dopasowanie wysokości raty do naszych możliwości finansowych. Jeśli dokładnie przeanalizujemy i podliczymy zarówno swoje stałe wpływy jak i wydatki, będziemy mogli określić ile mniej więcej środków nam pozostaje. W ten sposób określimy wysokość miesięcznej raty, która nie obciąży naszego budżetu. To z kolei pozwoli nam na uniknięcie wszelkich niedogodności związanych z brakiem środków na terminową spłatę zobowiązania. Rata kredytu płynnie wkomponuje się w nasze comiesięczne wydatki. Terminowa spłata nie będzie dla nas problemem bowiem zanim zdecydowaliśmy się na kredyt wszystko dokładnie przeanalizowaliśmy, a swoją decyzję podjęliśmy w oparciu o swoje możliwości finansowe.

Dodaj komentarz