O kryptowalucie Ethereum z pewnością słyszały osoby, które podążają za informacjami o technologii i finansach.
Kryptowaluty zyskały swoją popularność po stworzeniu Bitcoina, który niewątpliwie odnosi największe sukcesy. Ethereum to wschodząca gwiazda w świecie kryptowalut (powstał w 2015 roku), ale ma już dość mocno zaznaczoną pozycję. Jego twórcą jest Vitalik Buterin.
Popyt na Ethereum wzrasta, co spowodowało, że przyczynił się do wzrostu cen kart graficznych, ponieważ ,,górników’’ przybywa z każdym dniem, a co za tym idzie, każdy z nich chce wygenerować tyle waluty, ile tylko będzie mógł.
Ludzie często odnoszą się do Ethereum, tak jak do Bitcoina – traktując go jako kryptowalutę, co nie jest w 100% prawdą. Ethereum to przede wszystkim platforma pozwalająca na przeprowadzanie transakcji i sporządzanie umów przy użyciu waluty zwanej ,,eterem’’. Aby zrozumieć, co odróżnia Ethereum od Bitcoina, należy lepiej poznać pojęcie kryptowaluty, jak również pojęcie blockchain.
Kruptowaluta jest to forma waluty cyfrowej stworzonej przez szyfrowanie. Nie ma formy fizycznej, monety czy banknotu i nie jest wydawana przez bank centralny ani organ rządowy. Jednostki kryptowalut istnieją jako dane w Internecie i są tworzone i zarządzane przez tak zwany blockchain.
Blockchain jest tzw. księgą cyfrową, do której dostęp ma dowolna liczba komputerów. W przypadku transakcji są one rejestrowane w blokach, i aby te bloki trafiały do księgi, muszą być sprawdzone przez pewną liczbę komputerów w sieci bloków. Najważniejsze jest, że księga istnieje w tej samej formie dla wszystkich w sieci. Każdy może zobaczyć całą historię każdej transakcji, która miała miejsce, a wszelkie zmiany byłyby widoczne dla wszystkich. Gdy wysyłamy komuś określoną kwotę kryptowaluty, tworzony jest podpis cyfrowy w celu uwierzytelnienia transakcji. Wysyłając środki, używasz swojego klucza prywatnego, który jest zasadniczo hasłem zapewniającym dostęp do Twoich środków, a także komunikatem o transakcji. ,,Górnicy’’ wykorzystują ten podpis do sprawdzenia transakcji i dla każdej pojedynczej transakcji zostaje utworzony nowy podpis, więc nie ma możliwości, aby transakcja została powtórzona. Blockchain umożliwia wzajemne transakcje typu peer-to-peer, bez potrzeby udziału osób trzecich. Są one z natury bezpieczne. Jeśli jakiekolwiek dane w bloku zostaną zmienione, komputery w sieci będą musiały ją zrewidować, zniechęcając do manipulacji. Kryptowaluty są bezpieczne przed zajęciem przez władze; nie są one przechowywane w magazynie czy też skarbcu i mogą być dostępne tylko dla osób z kluczem prywatnym, dlatego byłoby to niewiarygodnie trudne dla rządu, aby je wykorzystać.
Ethereum pełni rolę platformy, dzięki której ludzie mogą używać tokenów eterowych do tworzenia i uruchamiania aplikacji oraz, co ważniejsze, inteligentnych umów. Doskonałym przykładem jest wynajem samochodu przez aplikację, która używa Ethereum. Dzieje się to następująco: powstaje inteligentna umowa, określająca, że jeśli Osoba X wyśle wymaganą ilość środków, wówczas aplikacja wyśle Osobie X klucz cyfrowy do odblokowania samochodu. Proces jest przeprowadzany na blockchaine, więc jeśli Osoba X wyśle monety Ethereum, wszyscy w sieci zobaczą, że to zrobiła. Podobnie, gdy wypożyczalnia wysyła Osobie X klucz, aby odblokować samochód, wszyscy to zobaczą. W tym scenariuszu kontrakt może wskazywać, że jeśli aplikacja nie wyśle Osobie X kluczy, monety zostaną zwrócone.
Każdy program na Ethereum będzie korzystać z różnych mocy przetwarzania, a ponieważ program musi być prowadzony przez węzły, ważne jest, aby ograniczyć zbędną aktywność do minimum. Dlatego każda umowa i program wykorzystująca Ethereum kosztuje “gaz” i jest miarą tego, jaka będzie wymagana moc obliczeniowa, a im wyższe będzie zapotrzebowanie na gaz, tym więcej monet Ethereum użytkownik będzie musiał wydać.
Jedną z powszechnie cytowanych zalet inteligentnych umów jest to, że nie ma potrzeby korzystania z pośredników, takich jak prawnicy czy notariusze. Teoretycznie oznacza to, że można przeprowadzić transakcje bez oczekiwania związanego z papierowymi dokumentami i bez płacenia osobom, które zazwyczaj nadzorowały taką transakcję. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób zamieszkujących kraje, w których system prawny jest skorumpowany lub działa nieefektywnie.
Ethereum pnie się w górę i zyskuje na popularności. Platformą zainteresowały się już duże korporacje, takie jak JP Morgan Chase i Microsoft, które należą do znaczniejszych członków Enterprise Ethereum Alliance. Organizacja ma na celu dostarczenie “Zasobów dla firm, aby poznać Ethereum i wykorzystać tę przełomową technologię w celu rozwiązania konkretnych przypadków użycia w przemyśle. ”
To dobrze rokuje na użycie Ethereum w świecie biznesu, ale prawdziwi zwolennicy widzą platformę, jako coś więcej niż narzędzie dla korporacji; postrzegają ją jako sposób na zdecentralizowanie Internetu i uczynienie go bardziej demokratycznym.
Inteligentne umowy mogłyby uwalniać osoby fizyczne od ograniczeń systemu prawnego i dużego biznesu. Jednak technologiczni entuzjaści często obiecują taką utopijną przyszłość. W rzeczywistości, podobnie jak media społecznościowe pomagają w rozprzestrzenianiu się wiadomości; automatyzacja i decentralizacja, których do działania potrzebuje Ethereum, mogą mieć nieprzewidziane konsekwencje, tak jak to pokazuje przykład ataku hackerskiego DAO.
Na początku maja 2016 kilku członków wspólnoty Ethereum ogłosiło powstanie DAO, znanego również jako Genesis DAO. Został zbudowany jako inteligentny kontrakt na blockchain Ethereum. Ramy kodowania zostały utworzone przez zespół Slock.it, ale został on wdrożony pod nazwą “DAO” przez członków społeczności Ethereum. W okresie tworzenia DAO, w którym każdy mógł wysyłać Ethereum do specjalnego adresu portfela w zamian za monety DAO (w skali od 1 do 100). Okres tworzenia był nieprzewidzianym sukcesem, ponieważ udało się zebrać taką ilość Ethereum (o wartości około 150 milionów dolarów w okolicach połowy 2016 roku), co czyni go największym crowdfundem. W pewnym momencie, kiedy to Ethereum kosztował 20 dolarów, łączna wartość Ethereum z DAO wyniosła ponad 250 milionów dolarów.
Skandal z udziałem DAO – zdecentralizowanej autonomicznej organizacji – służy jako studium przypadku, w jaki sposób inteligentne umowy mogą zawierać błędy. DAO był zasadniczo bezładnym funduszem inwestycyjnym; członkowie zainwestowali w Ethereum, uzyskując monety, które pozwoliły im głosować w sprawie sposobu inwestowania funduszy DAO. Jak wyjaśnia CoinDesk, DAO został zbudowany za pomocą szeregu inteligentnych umów. Jednak luka w kodzie DAO pozwoliła jednemu użytkownikowi na rozdzielenie milionów dolarów w Ethereum na następców DAO. Dla zobrazowania skali problemu DAO, został on wyrażony w dolarach. Umowa DAO pozwoliła na to zdarzenie, użytkownik pracował w granicach kodu.
Tak jak inne kryptowaluty Ethereum podlega gwałtownym fluktuacjom. Podczas gdy cena Ethereum rosła przez większość 2017 roku, doświadczyła krótkotrwałego, szybkiego spadku w czerwcu. Niektórzy twierdzą, że ten ruch był spowodowany przez fałszywe pogłoski o śmierci Buterina.
Pytanie czy Ethereum jest wystarczająco silne, aby przetrwać długi okres czy jest to krótkotrwały trend, pozostaje bez odpowiedzi.