Giełda jako sposób na oszczędności

Osiągnięcie przez referencyjną stopę procentową historycznie niskich wartości spowodowało, że trzymanie oszczędności na lokatach i kontach oszczędnościowych nie ma już większego sensu. Posiadany kapitał w najlepszym wypadku utrzyma swoją wartość, jednak bardziej prawdopodobne, że wysoka inflacja doprowadzi do zmniejszenia ulokowanych środków. Alternatywą dla oszczędzania w banku jest giełda, która daje szerokie możliwości oszczędzania, a nawet zarabiania.

Jak oszczędzać przy użyciu giełdy?

Rozpoczęcie lokowania swoich środków w spółkach notowanych na giełdzie odbywa się na dwa podstawowe sposoby. Pierwszy z nich to konta maklerskie w bankach. Zakłada się je jako indywidualne konta osobiste, które umożliwiają zakup akcji spółek, funduszy lub innych instrumentów finansowych na giełdzie. Zaletą takiego rozwiązania jest posiadanie konta w instytucji zaufania publicznego, jaką jest bank. Można tam uzyskać dostęp do wielu samouczków online oraz do prowadzonych przez banki stron z poradnikami czym jest inwestowanie na giełdzie. Drugim rozwiązaniem jest założenie konta u polskiego lub zagranicznego brokera. Są to specjalne platformy przeznaczone wyłącznie do inwestowania w instrumenty finansowe. Można tam znaleźć zdecydowanie więcej opcji do oszczędzania niż w przypadku banków, poprzez dostęp do większej ilości rynków i rodzajów inwestycji.

Jak osiągać dobre wyniki?

Od dawna wiadomo, że inwestycje giełdowe wiążą się z ryzykiem utraty środków. Warto jednak wiedzieć, że jest to miejsce, które pozwala na uzyskiwanie regularnych zysków. Jest to możliwe przy wybraniu odpowiednich spółek, które od lat mają stabilną sytuację na rynku i notują wzrosty. Niebezpiecznym rozwiązaniem jest inwestowanie w aktywa, które odnotowały duże wzrosty w krótkim okresie, ponieważ istnieje wtedy szansa na utratę kapitału. Jeżeli przed inwestycją odpowiednio zapozna się z bezpłatnymi materiałami dostępnymi zarówno w bankach, jak i u brokerów osiąganie wyników na dobrym poziomie jest możliwe i łatwe. Dodatkową możliwością zwiększania oszczędności będzie wybór spółki, która wypłaca dywidendę. Jest to pewnego rodzaju wynagrodzenie dla inwestora wypłacane w ustalonych ramach czasowych. Może to być jedna operacja na kwartał lub na rok w zależności od ustalonych zasad. Dywidenda jest procentem od ulokowanych w dane aktywa środków.

Inne możliwości oszczędzania poprzez giełdę

Dla osób, które nie są zainteresowane śledzeniem aktualnych notowań spółek czy sytuacji na rynkach finansowych, powstały fundusze inwestycyjne. Są to firmy, którym powierza się swoją gotówkę w zarządzanie. Zatrudniają one specjalistów i to oni wyszukują odpowiednie spółki w zależności od decyzji inwestora o chęci zarabiania lub oszczędzania. W przypadku tego rozwiązania trzeba bardzo dobrze sprawdzić konkretną firmę. Niestety w tej branży pojawiają się oszuści, którzy nie znają się na inwestowaniu i mogą doprowadzić wyłącznie do utraty środków. Warto sprawdzić między innymi w Komisji Nadzoru Finansowego czy dana firma nie znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych.

Dodaj komentarz