Jak uzyskać kredyt hipoteczny na zakup domu?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest często jedynym rozwiązaniem, dzięki któremu można spełnić swoje marzenie o posiadaniu własnej nieruchomości. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na to, aby odwiedzić bank i złożyć wniosek właśnie o to zobowiązanie. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. W związku z tym, że kredyt hipoteczny opiewa na bardzo wysoką sumę (często jest to kilkaset tysięcy złotych) i jest to długoletnie zobowiązanie, bank bardzo dokładnie analizuje zdolność kredytową klientów.

Niestety odpowiedź na wniosek nie zawsze jest pozytywna, jednak nie oznacza to, że musisz zrezygnować ze swoich marzeń o domu z ogródkiem. Zobacz jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup domu.

Buduj pozytywną historię kredytową

Aby być wiarygodnym w oczach banku, każdy kredytobiorca musi zadbać o pozytywną historię kredytową. O co w tym chodzi? Bank musi wiedzieć, że można Ci zaufać i że regularnie spłacasz swoje zobowiązania finansowe. Jeśli do tej pory nie miałeś żadnego kredytu ani nie wziąłeś niczego na raty, to Twoja historia kredytowa jest pusta, co nie wpływa na Twoją korzyść podczas wnioskowania o kredyt na wysoką sumę.

Już na kilka lat przed zawnioskowaniem o kredyt hipoteczny warto zadbać o to, aby historia kredytowa była bogata – oczywiście tylko w te pozytywne informacje na swój temat. Możesz wziąć niewielki kredyt gotówkowy lub sprzęt AGD i RTV na raty. Podczas analizy zdolności i historii kredytowej bank zobaczy, że nie miałeś do tej pory problemu z regulowaniem swoich długów i można Ci w tej kwestii zaufać.

Pomoc doradcy kredytowego

Ubieganie się o kredyt hipoteczny to czasochłonny proces, który może trwać nawet kilka tygodni. Jeśli nie masz w tym doświadczenia i po prostu nie znasz się na kredytach, to może być Ci ciężko załatwić wszelkie formalności samodzielnie. Doradca kredytowy może Ci w tym pomóc. Zajmie się on formalnościami, negocjacjami z bankiem, a także znajdzie dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę. Pomoc takiego eksperta pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu, a do tego odciąży ze stresu. Uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup domu z doradcą kredytowym jest szybkie, sprawne i przyjemne dlatego nie warto rezygnować z jego pomocy – szczególnie w przypadku długoletnich kredytów na wysokie sumy.

Wkład własny

Obecnie większość banków wymaga od swoich klientów przynajmniej 10-20 proc. wkładu własnego. Im będzie on większy, tym lepiej, ponieważ zwiększasz swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Obecnie kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie jest już możliwy, dlatego odkładaniem pieniędzy na ten cel warto zająć się nawet parę lat wcześniej przed złożeniem wniosku w banku.

Dodaj komentarz