Zanim weźmiesz kredyt – kalkulator zdolności kredytowej

Dostęp do oferty kredytów gotówkowych, ratalnych czy hipotecznych ma każdy dorosły człowiek zainteresowany tego typu produktem finansowym. Nie zawsze jednak jego wysokość zarobków pozwala na wzięcie takiej pożyczki albo też wymagane jest spełnienie dodatkowych warunków. Co warto zrobić, zanim złożymy wniosek i weźmiemy kredyt?

Cel kredytu

Każdy kredyt bierze się w konkretnym celu. Zanim rozejrzymy się za ofertą, warto ten cel jasno określić i przemyśleć. Sporządźmy kalkulację, jakie dokładnie kwoty czy przedmioty o jakiej wartości są potrzebne. Powinniśmy również rozważyć jaka wysokość miesięcznej raty nie obciąży zbytnio domowego budżetu. Określenie dokładne comiesięcznych wydatków, które musimy ponosić oraz tych, które są opcjonalne, pozwoli lepiej dobrać plan spłacania zobowiązań.

Kalkulator zdolności kredytowej

Przydatnym narzędziem pomagającym zaplanować kredyt jest kalkulator zdolności kredytowej. Pozwala ono na określenie, jaką kwotę i na jaki maksymalnie okres możemy pożyczyć. Konieczne podanie jest kilku informacji, zwykle zależnych od aplikacji. Dane podobne są do tych, które podajemy wnioskując o kredyt – wysokość dochodów, wydatki miesięczne, wysokość innych zobowiązań czy alimentów do spłaty, a także ilość osób na utrzymaniu. W przypadku małżeństw często dochód współmałżonka może pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową.

Porównanie ofert banków

Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę banku, można porównać oferty kilku różnych instytucji. Warto w takim przypadku skorzystać z porównywarki kredytów czy rankingów. Takie porównanie znaczenia nabiera, zwłaszcza kiedy planujemy wziąć zobowiązanie na wiele lat, takie jak kredyt hipoteczny czy konsolidacyjny na dużą kwotę. Planując na przykład możliwą wcześniejszą spłatę, warto zwrócić uwagę na koszty stałe takie jak prowizja oraz oprocentowanie kredytu, a nie tylko całościowy jego koszt.

Spłać kończące się zobowiązania

Zanim sprawdzimy zdolność kredytową w placówce bankowej, warto samemu zweryfikować, czy wszystkie zobowiązania, jakie kiedyś mieliśmy, zostały zakończone. Można skorzystać z raportu BIK, gdyż każde przedstawienie indywidualnej oferty kredytowej przez bank może wiązać się z późniejszym obniżeniem oceny punktowej w przypadku nie wzięcia kredytu. Jeżeli okaże się, że mamy jakieś, nawet niewielkie zobowiązania warto je zakończyć, zanim zaczniemy starać się o nowy kredyt.

Korzystanie z kredytów powinno być zawsze przemyślaną decyzją. Gwarantuje to niepopadanie w spirale długów. W razie problemów z ilością kredytów do spłaty, zawsze ratunkiem może być kredyt konsolidacyjny.

Dodaj komentarz