Jak robić zdjęcia towarów do sklepu internetowego: szczegółowe instrukcje

Jak robić zdjęcia towarów do sklepu internetowego: szczegółowe instrukcje

Wizytówką sklepu internetowego są zdjęcia produktów. Właściwa prezentacja nie tylko pokazuje asortyment, ale także zachęca odwiedzającego do zakupu. Gdzie można znaleźć odpowiednie zdjęcia? Można je wypożyczyć od konkurencji, na stronie producenta, zeskanować drukowane katalogi, broszury, wynająć  fotografa tematycznego i zrobić to samemu. Przeanalizujmy bardziej szczegółowo ostatnią opcję.

Jaki aparat jest odpowiedni?

Pierwszym krokiem do wspaniałych zdjęć jest posiadanie odpowiedniego sprzętu w studio fotograficznym. Porady dotyczące wyboru można znaleźć w Internecie, cena zakupu zaczyna się od 1500 złotych. Ekonomiczne rozwiązanie: można pożyczyć aparat od znajomych, znaleźć fotografa, który zgodzi się go wypożyczyć.

Klarowność kadru jest istotna przy fotografowaniu obiektów, dlatego zdecydowanie zaleca się zakup statywu. Pomoże Ci to znacznie poprawić ostrość zdjęć. Nie masz budżetu na taki zakup? Użyj swojej wyobraźni, modyfikując statyw tak, aby pasował do otoczenia: książek, krzeseł, stołów, wszelkich stabilnych konstrukcji, które masz pod ręką.

Dobra wiadomość: nawet z aparatem 12 MP w smartfonie można robić świetne zdjęcia. Możesz nawet zorganizować sesję produktową za pomocą iPhone’a i uzyskać profesjonalną jakość zdjęć. W przypadku zdjęć produktów wystarczy nawigować wśród podstawowych ustawień ręcznych. Ale nadal będziesz potrzebował statywu i dobrego oświetlenia.

Oświetlenie do fotografii obiektowej

Jednym z najważniejszych aspektów fotografii tematycznej jest dobre światło. Fotografowie używają terminów takich jak “miękkie” i “twarde” światło, aby je opisać. Miękkie światło oznacza światło i rozproszone cienie, podczas gdy twarde światło, przeciwnie, jest ostre i ciemne. Miękkie światło jest idealne do prezentacji produktów w sklepie internetowym: jest bardziej przyjazne dla oka.

Aby uniknąć zakłopotania z powodu słabej jakości światła, należy stosować urządzenia do równoważenia światła:

  • Lampa błyskowa;
  • Reflektor;
  • SoftBox;
  • Light box

Podczas gdy wszyscy wiedzą o lampie błyskowej, należy zrozumieć charakterystykę pozostałych atrybutów. Odbłyśnik to ruchoma konstrukcja zbudowana z ramy i rozpiętego na niej materiału odblaskowego. Odbłyśniki różnią się wielkością, kształtem, właściwościami, ilością powierzchni odbijających.

SoftBoxy, w prostych słowach, są załącznikiem na źródło światła, które tworzy rozproszony efekt, aby pozbyć się niechcianego ostrego światła, blask. W zależności od wielkości, wyglądu i innych cech, cena waha się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli chcesz, możesz stworzyć ten niezbędny przedmiot własnymi rękami.

Light cube (light box) – konstrukcja z tworzywa sztucznego lub metalowego stelaża w formie sześcianu, na którego każdy bok naciągnięta jest półprzezroczysta tkanina, rozpraszająca światło. Produkty są umieszczane w pudełku i fotografowane.

Dodaj komentarz