Kłopotliwy łupież

Kłopotliwy łupież

Łupież często występuje. Jest to uciążliwe schorzenie, a płaty skóry źle wyglądają na marynarce czy płaszczu. Jest to bardzo częsta choroba skóry głowy. Może to być łupież suchy lub tłusty. Na skórze głowy pojawiają się grzyby rodzaju Malassezia. Promienowanie UV oraz stres sprzyjają rozwojowi takiego schorzenia. Nie należy jednak przejmować się takim schorzeniem, ponieważ można go wyleczyć, stosując odpowiednie szampony. Choroba lubi powracać, ale zawsze można ją zwalczyć i nie przejmując się tym, co pojawia się co pewien czas, czyli łupieżem. Nawet 50 procent ludzi cierpi na taki łupież.

Na czym polega łupież?

Jest to łuszczenie się skóry głowy. Komórki skóry łuszczą się jeszcze przed obumarciem, co jest kłopotliwe. Płatki lub łuski skóry osiadają wszędzie, a głowa swędzi. Nie ma to jak kupno dobrego szamponu w aptece i mycie codziennie nim głowy przez tydzień lub dwa.

Dlaczego powstaje łupież?

Łupież powstaje, ponieważ modyfikuje się skład sebum, brakuje równowagi mikrobiomu oraz zaburzona jest funkcja bariery naskórkowej. Jest to jak najbardziej typowe schorzenie, a łupież męczy. Skóra głowy swędzi, jest czerwona i mocno podrażniona. Łupież suchy pojawia się na skórze głowy, brwiach i rzęsach. Łupież tłusty to także stan zapalny, pojawiające się strupy oraz mocno podrażniona skóra głowy. Niejedna osoba o tym wie i pragnie szybko pozbyć się łupieżu, co nie zawsze udaje się tak dobrze. Pojawia się też łupież pstry, czyli brunatne lub różowe plamy. Po nim pozostają odbarwienia, które są trwałe. Łupież azbestowy to tłusty łupież, który ma łuski. Bywa czasami mylony z łuszczycą. Łupież różowy Gilberta to rumień oraz złuszczenie. Cierpią na niego dzieci oraz młodzież, częściej kobiety niż mężczyźni. Ten ostatni łupież ma podłoże wirusowe, jest powodowany przez wirus opryszczki. Warto zatem zadbać o wczesne leczenie każdego łupieżu. Najłatwiej i najszybciej leczy się łupież suchy, a inne rodzaje tego schorzenia są o wiele bardziej dokuczliwe. Sprawdź produkty firmy https://www.ducray.com/pl-pl/lupiez.

Co sprzyja łupieżowi?

Łupieżowi sprzyja wiele czynników:

  • zaburzenia hormonalne,
  • osłabiona odporność,
  • niska higiena osobista,
  • stres,
  • niewłaściwa dieta,
  • zła pielęgnacja włosów,
  • zmiany klimatyczne.

Łupież o wiele częściej pojawia się w zimie, gdy nosimy czapki i przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach. W lecie o wiele trudniej mieć łupież, chociaż może się to zdarzyć. Częste zabiegi kosmetyczne mogą przyczynić się do powstania łupieżu nazywanego łupieżem kosmetycznym. Powodują go kosmetyki oraz ich częste stosowanie w salonach, a następnie w warunkach domowych. Jak zatem walczyć z łupieżem? Dobrymi szamponami, najlepiej nabytymi w aptece.

Dodaj komentarz