Jaki program do planowania wybrać?

Planowanie to jeden z najważniejszych procesów jeżeli zależy Ci na osobistym sukcesie. W ten sposób ogarniasz swoje działania. Jednocześnie wiele osób woli zamiast kartek, kalendarza i terminarza znaleźć jakiś program do planowania i go używać.

Program do planowania z pewnością posiada pewne zalety. Jeżeli jest to program do planowania online, to możesz z niego korzystać z dowolnego miejsca na Ziemi. Nie musisz brać ze sobą kalendarza, terminarza. Wystarczy komputer (albo telefon) i internet. Bardzo to ułatwia organizację, zwłaszcza u osób, których praca są bardzo mobilne.

Idealny program do planowania

Jak według mnie wygląda idealny program do planowania? Szukałem długo ideału i szczerze to jeszcze nie znalazłem. Najlepszy byłby program łączący wszystkie moje wymarzone funkcje. Jednak takiego nie znalazłem.

Już jakiś czas temu opisywałem program do planowania, wpis na ten temat znajdziesz tutaj. Wtedy był to trello. Jednak od tamtego czasu przestałem go używać (chociaż ostatnio zastanawiam się nad powrotem). Dzisiaj dla mnie kluczową rolę odgrywa posiadanie dat i kalendarza. Dlatego też swoją uwagę skierowałem ku dwóm programom (jest bardzo prawdopodobne o tym, że jeden z nich już posiadasz).

Natomiast jeżeli chcesz wiedzieć jak wygląda idealny program do planowania czasu według mnie, to:

Posiada kalendarz (widok kalendarza) – dzięki temu przeciągnięcie zadania z jednego dnia, na drugi jest banalne. Przeciągnięcie zadania na kilka dni, to kwestia pociągnięcia za krawędź i przesunięcia

Posiada widok planowania dnia (godzinowy) – gdy dodajesz zadanie na dzień, to automatycznie przydziela się ono do listy zadań do zrobienia. Jednym przeciągnięciem umieszczasz go na rozpisce czasowej. I kolejnymi przeciągnięciami umieszczasz go w odpowiednim przedziale czasowym

Posiada listę zadań do zrobienia – do tego każde zadanie możesz oznaczyć tagiem, by łatwiej było nią zarządzać.
Można korzystać z pełnej funkcjonalności na każdym urządzeniu – mobilność jest dla mnie istotna. Nie zawsze chce mi się odpalać komputer, żeby móc korzystać z planu,

W skrócie idealny program do planowania, to taki, który można obsługiwać swobodnie bez wchodzenia w edycję zadań. Wszystko za pomocą przyciśnij, przesuń, upuść.

Dwa programy do planowania (z kalendarzem)

Pierwszy wybór banalny, do większego planowania się nie nadaje (według mnie). Za to prosty, skuteczny, pozwala na ustalenie przypomnień o pojedynczych i ważnych wydarzeniach np, spotkaniach. Ten program do planowania to kalendarz google. Chyba nic prostszego, co posiada widok kalendarza z widokiem na cały miesiąc nie znajdziesz. Piszę tu o kalendarzu google

Największą zaletą tego programu jest dostępność na wszystkie platformy. Wadą trudność w zaawansowanej edycji zadań. Jeżeli chcesz zrobić coś więcej, to trzeba specjalnie edytować wydarzenie. Niby nic takiego, jednak mnie to osobiście trochę irytuje.

Kalendarz google według mnie jest idealny, do:

Wszelkich zadań pojedynczych, ważnych wydarzeń (kurs, wyjazd, wakacje). Oprócz tego, że widzisz zadanie w kalendarzu, to możesz dodać przypomnienie
Wszelkich zadań regularnie powtarzanych jak np. opłata rachunków
Ogólnie przypomnień o jakichś rzeczach, projektach, wydarzeniach

Natomiast odradzałbym używanie do planowania celów

Drugim programem do planowania, który Ci polecam jest Asana. Wygrałaby ona z kalendarzem google, gdyby nie jedna wada – w aplikacji mobilnej nie ma widoku kalendarza. Jedna wada, a zniechęca do używania. Szkoda, bo program jest na serio fajny.

Największa zaleta tego programu, to że do zadań możesz dodać poszczególne kroki. Ponadto edycja poszczególnych zadań jest dużo łatwiejsza i szybsza niż w kalendarzu od Google. Niestety ten program do planowania nie jest dostępny na wszystkie platformy w pełnej funkcjonalności np. w androidzie nie znalazłem widoku kalendarza.

Według mnie warto wykorzystać Asanę do:

Planowania projektów i celów
Robienia planu tygodnia
Ogólnie do większych planów i jakichś grup zadań (takich jak np. cel

Ostateczny wybór? Według mnie oba te programy – Asana do projektów i celów, natomiast kalendarz google, do zadań pojedynczych i przypomnień.

Dodaj komentarz