Plusy i minusy pracy w domu

Plusy i minusy pracy w domu

Praca w domowy zaciszu

Niektórzy z nas marzą o pracy w domu. Nie trzeba wstawać skoro świt, tkwić w korkach w drodze do pracy, a ponadto można zarabiać dosłownie siedząc na kanapie i popijając kawę. Wszystko to brzmi fantastycznie, więc czy praca w domu ma w ogóle jakieś wady? Wszystko zależy od punktu widzenia, jednak zanim podejmiesz decyzję o pracy w domu powinieneś wiedzieć jakie plusy i minusy może ona posiadać.

Plusy pracy w domu

Do plusów zdecydowanie możemy zaliczyć brak narzuconych z góry godzin pracy. Możesz dowolnie wykorzystać czas w ciągu dnia nie ponosząc żadnych konsekwencji, jeśli zdarzy Ci się zasnąć lub wyskoczyć na miasto. Sam organizujesz sobie plan dnia i dysponujesz swoim czasem. Dużą zaletą jest również to, że nie jesteś uzależniony od biurka czy innego miejsca pracy. Jeśli tylko masz ochotę i możliwości możesz pracować w ulubionej kawiarni, parku, ogrodzie czy po prostu na kanapie. Nie musisz się też obawiać spóźnienia do pracy oraz zaoszczędzisz cenny czas i pieniądze na dojazdy do firmy – jeżeli nie chodzisz do pracy na piechotę konieczne jest kupno paliwa do samochodu czy biletu autobusowego. Pracując w domu nie ponosisz tych kosztów. Co jeszcze? LUZ! Jeżeli tylko masz ochotę możesz pracować w dresach i nie obowiązuje cię żaden dress code.

Minusy pracy w domu

Pamiętaj jednak, że każdy kij ma dwa końce. Praca w domu poza wieloma plusami ma również swoje wady. Jeśli masz problemy z samodyscypliną, możesz się po prostu rozleniwić i nie wykonywać obowiązków jak należy. Może też być zupełnie odwrotnie – będziesz ciągle w pracy, popadając w pracoholizm i zaniedbując resztę codziennych obowiązków. Problem mogą mieć również osoby, które lubią towarzystwo. W takim przypadku brak współpracowników i zgranej ekipy może być dla nich trudną sytuacją. Z drugiej strony ciągłe towarzystwo współlokatorów czy zwierzaka, który cały czas domaga się twojej uwagi mogą sprawić, że nie będziesz w stanie się skoncentrować. Pamiętaj, że brak nadzoru sprzyja rozleniwieniu, dlatego pracując w domu musisz pracować równocześnie nad dyscypliną. Sam sobie musisz być szefem i sam od siebie wymagać zaangażowania, aby twoja praca przynosiła efekty. W związku z tym, że praca w domu często odbywa się za pomocą internetu jej wadą jest to, że jest uzależniona właśnie od sieci. W przypadku nagłego zerwania łącza internetowego po prostu nie możesz wykonywać swoich obowiązków – oczywiście nie dotyczy to internetu mobilnego.

Zanim podejmiesz decyzję o pracy w domu przeanalizuj wszystkie “za” i “przeciw” oraz zadaj sobie pytanie – czy na pewno się do tego nadajesz?

Dodaj komentarz