Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania lub domu? 

Zakup własnego mieszkania lub domu to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu. Co więcej, nierzadko jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. Z tego względu chcemy zadbać o nią najlepiej, jak możemy. I w te działania warto wliczyć ubezpieczenie. Wypadki chodzą po ludziach (i domach). Nagła awaria, pożar, zalanie, czy włamanie są nie do przewidzenia, za to mogą wyrządzić bardzo duże szkody. Ubezpieczenie mieszkania pozwoli zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia mieszkania lub domu. 

Ubezpieczenie mieszkania – na czym polega? 

Ubezpieczenie mieszkania lub domu to zabezpieczenie w przypadku różnych zdarzeń losowych, które wystąpią nie z naszej winy. Może to być na przykład włamanie, awaria instalacji, pożar, czy zalanie. Każda z tych sytuacji niesie za sobą poważne skutki finansowe. Niestety nie zawsze mamy pieniądze na czarną godzinę, co gorsza, mogą się one okazać niewystarczające. Ubezpieczenie mieszkania zapewni nam dostęp do świadczeń, które pomogą pokryć powstałe szkody. 

Warto jednak pamiętać, że zakres tego, co obejmuje dana polisa, nie jest jednakowy. Oferta jest zależna od towarzystwa ubezpieczeniowego i naszych ustaleń z firmą. Całe szczęście, większość firm ubezpieczeniowych oferuje szeroki zakres usług. Możemy więc ubezpieczyć mieszkanie zarówno od zalania, pożaru oraz awarii technicznych, jak i od włamania i kradzieży. 

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania? 

Jak już wiemy, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia, czyli co dokładnie obejmuje. Szczegółowe warunki każdej polisy znajdziesz w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. Na liście podstawowych sytuacji losowych możemy znaleźć pożar, zalanie, eksplozję, uderzenie pioruna, klęski żywiołowe, rabunek, czy kradzież z włamaniem. Co ważne, od powyższych zdarzeń możemy ubezpieczyć zarówno rzeczy ruchome, jak i nieruchome. Do pierwszej grupy zaliczają się meble, sprzęt RTV i AGD, biżuteria, ubrania itp. Z kolei do drugiej ściany, podłogi, rynny i inne stałe elementy nieruchomości. 

Dokładny zakres ubezpieczenia na mieszkanie zależy od właściciela nieruchomości. Dodatkową opcją jest rozszerzenia ubezpieczenia o OC mieszkania. Jest to zabezpieczenie w sytuacji wyrządzenia szkody osobowej lub rzeczowej innym lokatorom. Na przykład, kiedy nasze dziecko wybije szybę piłką sąsiadowi, lub to my zalejemy komuś mieszkanie. W takim przypadku koszty naprawy zostaną pokryte z ubezpieczenia i nie ucierpi na tym nasza kieszeń. 

Dodaj komentarz