Ile zarabia weterynarz?

Ile zarabia weterynarz?

Leczenie zwierząt mogłoby wydawać się idealnym połączeniem wykonywania wartościowej pracy i zarabiania godnych pieniędzy. Jednak czy, aby na pewno? Wiele osób zastanawia się nad tym, ile zarabia weterynarz. Wpływ na wysokość zarobków ma wiele czynników. Sprawdź, od czego zależy wynagrodzenie lekarza weterynarii i ile ono wynosi.

Czym zajmuje się weterynarz?

Praca weterynarza kojarzy się zazwyczaj z przyjmowaniem zwierząt w prywatnych gabinetach, jednak nie zawsze tak to wygląda. Weterynarz może zostać zatrudniony także w takich miejscach, jak: laboratoria diagnostyczne, ogrody zoologiczne, rzeźnie, ubojnie, zakłady połowu ryb, zakłady produkujące leki dla zwierząt, firmy farmaceutyczne, fermy drobiu, stadniny, kluby jeździeckie czy też inspekcje weterynaryjne. Ukończenie studiów weterynaryjnych to jedynie początek drogi weterynarza. W zależności od zainteresowań może on rozwijać się w różnych kierunkach. Właśnie od wybranego kierunku rozwoju bardzo często uzależnione są jego przyszłe zarobki. Wybranie właściwej profesji, i rozwijanie się w jednym kierunku, przynosi rezultaty w postaci wysokich zarobków.

Co decyduje o wysokości zarobków weterynarza?

Zawody medyczne, do których zaliczyć można weterynarię, od zawsze kojarzone są z zawodami prestiżowymi i wysokopłatnymi. Jednak czy jest tak w rzeczywistości? Ile naprawdę zarabia lekarz weterynarii? Zgodnie z Ogólnopolskimi Badaniami Wynagrodzeń średnie wynagrodzenie weterynarza w Polsce wynosi około czterech tysięcy złotych. Jest to jednak wartość uśredniona, co oznacza, że praca na tym stanowisku może przynieść zarówno wyższe, jak i niższe dochody. Na wysokość wynagrodzenia wpływają przede wszystkim takie czynniki, jak: wybrana profesja, staż pracy, wyksztalcenie oraz miejscowość, w której pracuje weterynarz. Położenie geograficzne ma wpływ na zarobki niemal w każdej branży. Podejmując się pracy w renomowanych lecznicach, zwłaszcza w dużych miastach, weterynarz ma szansę zarobić dużo więcej, niż gdyby szukał zatrudnienia np. na wsi. Profilaktyka i leczenie zwierząt nie są jedynymi obowiązkami lekarza weterynarii, z tego względu na zarobki przekładają się także wykształcenie w konkretnej dziedzinie oraz zakres kompetencji. Lekarz weterynarii może być bowiem zatrudniony przez prywatną firmę farmaceutyczną – co wiąże się z o wiele wyższym wynagrodzeniem. Może jednak zdarzyć się także taka sytuacja, że weterynarz będzie zatrudniony np. w niewielkiej stadninie koni, wówczas jego pensja będzie znacznie niższa niż średnie wynagrodzenie lekarza weterynarii w kraju.

Zarobki weterynarzy w Polsce i za granicą

Zarobki weterynarzy różnią się także w zależności od tego w jakim kraju podejmują oni pracę. Nie jest to nic dziwnego, bowiem sytuacja taka ma miejsce w wielu sektorach gospodarki. Co drugi weterynarz w Polsce zarabia około 3100-5300 złotych brutto w przeciągu miesiąca – co oznacza, że średnie wynagrodzenie w tym zawodzie wynosi około 4200 złotych, jednak aż 25% weterynarzy zarabia ponad 5500 złotych brutto. To ile zarobi lekarz weterynarii zależy między innymi od stażu pracy i zdobytego doświadczenia – dlatego nawet weterynarze, którzy zarabiają mniej niż 3000 złotych miesięcznie często zostają przy swojej profesji – z nadzieją, że uda im się nabyć potrzebne kompetencje i podnieść wysokość swojego wynagrodzenia. Pomimo tego, że zarobki dobrze wykształconych i doświadczonych weterynarzy w Polsce nie są niskie, to wielu ludzi zajmujących się tą profesją rozważa podjęcie pracy za granicą. Dlaczego tak się dzieje? W Wielkiej Brytanii średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi około 3700 funtów w ciągu miesiąca, co po przeliczeniu na złotówki daje około 18500 złotych, natomiast w Niemczech jest to kwota około 4200 euro miesięcznie, która po przeliczeniu również kształtuje się na poziomie 18500 złotych. Jedne z najwyższych zarobków są jednak w Stanach Zjednoczonych, gdzie weterynarz może zarobić średnio 930000 dolarów w ciągu całego roku – co przekłada się na 77500 dolarów, czyli około 310 000 złotych, w ciągu miesiąca. Niewątpliwie jest to kwota, która może zwalić z nóg i jest znacznie wyższa niż te proponowane w naszym kraju. Należy jednak wziąć pod uwagę, że weterynarze pracujący w innych krajach mogą obejmować wyżej płatne stanowiska – np. laboratoryjne. Po przeanalizowaniu tych kwot nie dziwi fakt, że wielu specjalistów szuka zatrudnienia w innych krajach. Zawód weterynarza jest trudny, a czasem także niebezpieczny, dlatego niewątpliwie wiele osób chciałoby otrzymywać większe wynagrodzenie za wykonywanie swoich obowiązków.

Dodaj komentarz