Czym różnią się wakacje kredytowe od karencji w spłacie raty

Nie w każdym banku

Zanim weźmiemy kredyt warto dowiedzieć się czy dany bank zakłada udzielenie pomocy kredytobiorcy w sytuacji kiedy ten ma przejściowe problemy finansowe. Jest to istotne zwłaszcza przy kredytach długoterminowych kiedy to, okres kredytowania może wynosić kilkanaście i więcej lat. Nie jesteśmy bowiem przewidzieć co przydarzy się nam w tak długim czasie. Analizując swoją sytuację finansową robimy to w odniesieniu do aktualnego czasu i ewentualnie kilku najbliższych lat. Nigdy jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć zdarzeń losowych, które są nagłe i nieplanowane. Dobrze więc odpowiedzialnie podejść do sprawy i sprawdzić bank także pod tym kątem i sprawdzić czy dysponuje takimi produktami jak wakacje kredytowe czy karencja w spłacie raty.

Czym różnią się wakacje kredytowe od karencji w spłacie raty

Oba te produkty bankowe mają na celu odroczenie terminu spłaty raty. Czym jednak różnią się wakacje kredytowe od karencji w spłacie raty? Bank udzielając nam wakacji kredytowych odracza nam termin spłaty raty w całości. W przypadku karencji w spłacie raty odroczony zostaje nam termin spłaty wyłącznie części kapitałowej raty. W dalszym ciągu musimy terminowo spłacić część odsetkową. Jednak w wielu przypadkach to rozwiązanie i tak jest bardzo korzystne. Kiedy jesteśmy w końcówce okresy kredytowego i pozostała nam do spłaty tylko część kapitałowa, jesteśmy w drugiej części okresu kredytowego i część odsetkowa raty jest znacznie niższa od kapitałowej bądź spłacamy kredyt z ratami malejącymi jest to dobre rozwiązanie dla nas. Wakacje kredytowe są ratunkiem zawsze kiedy nie stać nas na spłatę raty i szukamy sposobu jak odroczyć termin spłaty, żebyśmy spokojnie mogli stanąć na nogi nie narażając się na kłopoty w banku.

Na jak długo bank może odroczyć spłatę kredytu

W przypadku zarówno wakacji kredytowych jak i karencji w spłacie rat, okres na który bank odracza nam spłatę rat, wynosi od 1 miesiąca nawet do 12 miesięcy. Szansę na uzyskanie jednego z tych produktów bankowych mamy jednak szansę tylko w sytuacji kiedy do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów z bankiem i spłacaliśmy wszelkie raty terminowo. Ponadto, bank udziela wakacji kredytowych czy karencji w spłacie rat klientom sprawdzonym i wzorowym. Wymaga więc, aby ubiegać się o odroczenie terminu płatności raty, o terminową spłatę minimum 12 rat kredytu. Może to być dłuższy okres. Wszystko bowiem zależy od banku.

 

Dodaj komentarz