Koszty kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy

To co wyróżnia kredyt gotówkowy spośród innych produktów bankowych jest cel kredytu. Zgodnie z definicją ustawową każda umowa kredytu musi mieć określony cel, na który zostaną wydatkowane środki przekazane przez bank do dyspozycji kredytobiorcy. Ten natomiast przystępując do umowy kredytu zgadza się wydać środki pieniężne przekazane mu przez bank na cel określony w umowie kredytu. Inaczej jest natomiast w przypadku kredytu gotówkowego, który nie zawiera celu umowy. Bank przekazuje nam gotówkę, którą możemy dowolnie dysponować. Kredyt gotówkowy przyznawany jest bowiem na dowolny cel. Bank nie może więc kontrolować kredytobiorcy na co wydał przekazane mu pieniądze, bowiem ma w tym całkowitą dowolność.

Cena kredyt gotówkowego

Kredyt gotówkowy jest jednym z najdroższych kredytów, mimo to, że nie opiewa na najwyższe możliwe kwoty. Ze  względu na rodzaj zabezpieczenia jakim są zazwyczaj tylko i wyłącznie nasze dochody oraz to, że udziela się go nam bardzo często tylko na podstawie informacji zamieszczonych we wniosku oraz informacji z BIK, jest to dla banku mimo, że niski to dość ryzykowny produkt.

Koszty kredytu gotówkowego

Koszty kredytu bankowe są takie same jak w przypadku innych kredytów. Przede wszystkim musimy zwrócić kapitał kredytu, czyli kwotę, którą bank przekazał nam w użytkowanie. Kolejnym kosztem kredytu są odsetki od kapitału kredytu, których górną granicę wyznaczył ustawodawca. Kolejnym kosztem kredytu jest prowizja dla banku, za jego udzielenie. Tej kwestii nie reguluje ustawodawstwo dając tym samym banką dowolność i pełną swobodę. Z tego też względu koszty kredytu mogą się diametralnie od siebie różnić. Niskie oprocentowanie nie będzie równoznaczne z tanim kredytem, bowiem bank może zarabiać przede wszystkim na prowizji. Poza tym mamy także dodatkowe koszty kredytu jakimi w tym przypadku są przede wszystkim koszty ubezpieczenia, z którego możemy skorzystać bądź nie. Jednakże banki często uzależniają przyznanie kredytu od wzięcia ubezpieczenia. W takiej sytuacji możemy zrezygnować z kredytu w tym banku bądź dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia kredytu.

RRSO

Jeśli te wszystkie informacje dalej do ciebie nie przemawiają , w przypadku kredytu gotówkowego opiewającego na nieduże kwoty, musisz przede wszystkim wiedzieć czym jest RRSO. Mianowicie jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Im ten wskaźnik jest niższy tym kredyt, co do zasady, kredyt jest tańszy. Przy porównywaniu kredytów gotówkowych musisz kierować się przede wszystkim tym parametrem, a z pewnością znajdziesz dla siebie kredyt.

Dodaj komentarz