Wakacje kredytowe – co to jest?

Dla kogo poleca się wakacje kredytowe

Sama nazwa, czyli wakacje kredytowe, brzmi bardzo zachęcająco. Jednakże nie sugerujmy się nią zbytnio, gdyż jest to opcja, z której korzystamy w sytuacji kiedy mamy problemy finansowe. Co do zasady to my decydujemy kiedy chcemy wystąpić do banku o udzielenie wakacji kredytowych, jednak warto podejść do tego z rozsądkiem. Kiedy np. planujemy większe zakupy albo wyjazd na zagraniczne wakacje i tylko dlatego, żeby mieć więcej gotówki na swoje przyjemności, chcemy skorzystać z wakacji kredytowych, naszym zdaniem nie warto. Problemy finansowe spowodowane zdarzeniami losowymi mają to do siebie, że przytrafiają się niespodziewanie. Wakacje kredytowe to natomiast bardzo pomocny twór, jednakże nie jest on dostępny na nasz każde zawołanie. Jeśli już skorzystaliśmy z wakacji kredytowych tylko z powodu swojego widzi mi się, a obecnie borykamy się z problemami finansowymi z powodu nagłej utraty pracy, bank może nie udzielić nam kolejnych wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe – co to jest?

Czym tak dokładnie są wakacje kredytowe? Jest to możliwość odrodzenia w terminie spłaty jednej lub kilku rat. Wszystko zależne jest od banku, w którym mamy kredyt. Starając się o kredyt warto więc już przed podpisaniem umowy dowiedzieć się czy dany bank przewiduje możliwość wzięcia wakacji kredytowych oraz na jakich zasadach ich udziela. Bank nie ma bowiem takiego obowiązku. Jeśli nie ma w swojej ofercie takiego produktu lub gdy nie spełniamy warunków, może nam odmówić. Jak długo trwają wakacje kredytowe? To również zależy od banku. Jeśli jednak bank udziela wakacji kredytowych może to być okres od jednego miesiąca, do maksymalnie dwunastu miesięcy.

Jak starać się o wakacje kredytowe

Aby starać się o wakacje kredytowe należy złożyć wniosek w banku. Jest to osobna umowa. Tak jak mówiliśmy wyżej mimo, że mamy kredyt, dany bank nie ma obowiązku udzielenia nam wakacji kredytowych. Co więcej w ogóle może nie mieć takiego produktu w swojej ofercie. Dlatego powinniśmy się tym zainteresować już w momencie szukania najlepszego kredytu. O wakacje kredytowe możemy starać się najczęściej po określonym czasie (zależne od danego banku). Kiedy spłacamy terminowo i w prawidłowej wysokości raty kredytu przez 12 miesięcy możemy starać się o wakacje kredytowe. Mają więc na nie szansę przede wszystkim te osoby, które regularnie i terminowo spłacają swoje zobowiązanie, a o swoich problemach finansowych informują bank z wyprzedzeniem, a nie w odpowiedzi na pismo z banku z prośbą o wyjaśnienie nieterminowej spłaty należności.

Dodaj komentarz