Jak dbać o zdolność kredytową

Jak dbać o zdolność kredytową

Kredyt w banku

Wiele rzeczy, które chcemy nabyć musimy kupić na kredyt. Dzieje się tak dlatego, że zwyczajnie nie mamy tyle pieniędzy aby nabyć produkt za gotówkę. Stać nas jednak na to aby regularnie spłacać raty kredytu bankowego. Kiedy jednak decydujemy się na ten krok powinniśmy wiedzieć kilka istotnych kwestii. Mianowicie, każdy wniosek o kredyt wiąże się z koniecznością weryfikacji nas, jako klienta banku. Dokładnie, chodzi o zdolność kredytową. Bank zanim zdecyduje się udzielić nam kredytu ma obowiązek zweryfikować naszą historię kredytową w BIK oraz sytuację finansową. Dzięki temu sprawdzi czy mamy zdolność kredytową i czy będzie stać nas na spłatę kredytu.

Historia w BIK

Mówiąc BIK mamy oczywiście na myśli Biuro Informacji Kredytowej, w którym dowiemy się nie tylko tego czy spłaciliśmy wszystkie zaciągnięte zobowiązania, ale i tego czy robiliśmy to terminowo. Weryfikacji tej, bank dokonuje każdorazowo. Niezależnie od tego czy jesteśmy klientem indywidualnym czy może prowadzimy działalność. Bez względu na wysokość naszych dochodów itp. Bank ma obowiązek zweryfikowania w BIK każdego klienta, który wystąpił z wnioskiem o kredyt.

Jak dbać o zdolność kredytową

Warto wiedzieć, że w BIK odnotowywany jest także fakt złożenia wniosku o kredyt. Widoczne jest zatem także to czy bank go nam udzielił. Aby dbać o swoją zdolność kredytową nie należy wysyłać bezmyślnie wniosków o kredyt, które z góry narażone są na odmowę. W ten sposób, już trzy decyzje o odmowie udzielenia kredytu przez bank, mogą przesądzić o tym, że przez długi czas nie otrzymamy kredytu w banku. Kiedy więc staramy się o trudny kredyt, czyli taki, który trudno pozyskać, róbmy to z głową. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie robić tego w pojedynkę. Kiedy mamy do czynienia z trudnym kredytem, między innymi po to aby dbać o zdolność kredytową, ale także zwiększyć swoje szanse na jego otrzymanie, powinniśmy skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika kredytowego.

Aby dbać o zdolność kredytową należy także pilnować terminowości spłaty rat kredytu. W ten sposób bank dowiaduje się czy jesteśmy godnym zaufania klientem i czy wywiązujemy się z umowy. Kiedy nie spłacamy rat w terminie, bank zwyczajnie może nie chcieć pożyczać nam pieniędzy. Nie jest on bowiem instytucją charytatywny. Bank na pożyczaniu pieniędzy zarabia. Skoro on przekazuje nam gotówkę zgodnie z umową, od nas również oczekuje tego, że będziemy wiarygodnym partnerem. Ponadto, nieterminowa spłata należności naraża nas także na dodatkowe koszty w postaci odsetek od nieterminowej spłaty kredytu. Warto więc dbać o swoją zdolność kredytową, aby w razie potrzeby pozyskania szybkiej gotówki, nie narażać się na odmowę w banku.

Dodaj komentarz