Kredyt refinansowy – co to takiego?

Kredyt refinansowy – co to takiego?

Problemy ze spłatą raty

Klienci banku w trakcie podpisywania umowy kredytowej są przekonani, że dadzą radę spłacać dane zobowiązanie. Jednak czasami okazuje się, że rata kredytu jest zbyt wysoka i niestety to czego byliśmy pewni wcale nie jest takie proste i spłata zobowiązania staje się problemem. W takim przypadku warto rozejrzeć się refinansowaniem kredytu.

Kredyt refinansowy – co to takiego?

Kredyt refinansowy to rodzaj kredytu bankowego przeznaczonego na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów. Zapewnia on korzystniejsze, niż w poprzednim zobowiązaniu warunki spłaty, takie jak wysokość raty czy oprocentowanie. Jest to dobre rozwiązanie dla kredytobiorców, którzy chcą zmniejszyć obciążenia wynikające z zaciągniętych już zobowiązań.

Kredyt refinansowy często bywa mylony z kredytem konsolidacyjnym. Są to jednak dwa różne kredyty.

Kredyt konsolidacyjny służy najczęściej połączeniu posiadanych zobowiązań – różnego rodzaju kredytów i pożyczek – w jedno zobowiązanie z niższym miesięcznym obciążeniem niż łączne wynikające z poprzednich wielu długów.

Natomiast kredyt refinansowy to rozwiązanie umożliwiające przeniesienia zobowiązania z jednej instytucji finansowej do drugiej, która oferuje lepsze warunki spłaty.

Jak wybrać kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy jest skierowany przede wszystkim do osób posiadających kredyt hipoteczny. Zanim jednak zdecydujemy się na zmianę warto najpierw przeanalizować spokojnie obecną umowę kredytową i porównać ją z innymi ofertami.

Przede wszystkim należy porównać marże instytucji finansowych oraz różnego typu prowizje. Są to składniki ceny kredytu, które podlegają negocjacji. Nawet jeśli w momencie podpisywania umowy jej warunki były konkurencyjne, to nie znaczy, że w ciągu kilku lat nie mogą pojawiać się lepsze propozycje.

Podstawowym kryterium wyboru powinno być zmniejszenie miesięcznej raty kredytu. Kredyty hipoteczne są zaciągane na wiele lat, więc w tym czasie może zmienić się wiele czynników, wpływających na lepsze warunki kredytowe. W tak długim czasie i zazwyczaj wysokich kwotach zadłużenia wystarczy, że w ramach warunków kredytu refinansowego oprocentowanie zostanie obniżone chociażby o jeden punkt procentowy, by obniżyć miesięczną ratę nawet o kilkaset złotych. Po przemnożeniu przez liczbę miesięcy do zakończenia spłaty kredytu może zebrać się sporo dodatkowych pieniędzy.

Podsumowując kredyt refinansowy to dobre rozwiązanie dla wszystkich klientów, którzy szukają oszczędności na każdym poziomie domowego budżetu, a raczej większość z nas dąży do tego, by jednak zaoszczędzić jak najwięcej.

Dodaj komentarz