Dodatkowe koszty kredytu

Kredyt

Na kredyt składa się kapitał kredytu, odsetki oraz dodatkowe koszty kredytu. Kwota kapitału kredytu zależna jest od tego ile chcemy pożyczyć pieniędzy od banku. Ten na podstawie naszej zdolności kredytowej i sytuacji finansowej, przystaje na kwotę, o którą wnioskujemy bądź określa inną, maksymalną kwotę, którą może nam oddać do dyspozycji. Oprocentowanie kredytu również zależne jest ob banku. Jednak w tej sytuacji, ustawa określa maksymalną wysokość oprocentowania, której nie można przekroczyć. Inaczej sytuacja ma się do dodatkowych kosztów kredytów. W tym przypadku banki mają dowolności w kształtowaniu tego co będzie dodatkowym kosztem kredytu i jaką będą miały wysokość.

Dodatkowe koszty kredytu – najczęściej występujące:

Koszt obsługi kredytu przez bank

Bank za to, że pożycza nam pieniądze bierze opłatę. Zawierając umowę kredyt kupujemy pieniądze za pieniądze. Nic więc dziwnego, że bank jako sprzedawca, chce zarobić na swoich produktach. Kredytobiorca przystępując do umowy kredytu zgadza się na pokrycie dodatkowego kosztu kredytu jakim jest właśnie obsługa kredytu.

Ubezpieczenie kredytu

Teoretycznie to klient decyduje o tym koszcie kredytu. Ubezpieczenie kredytu co do zasady nie jest obowiązkowe. W przypadku niskich kwot kredytu gotówkowego, na krótki okres kredytowania, ubezpieczenie kredytu może być po prostu zbędnym kosztem kredytu. Jeśli jesteśmy pewni, że bez przeszkód będziemy w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązania (niska rata kredyt, na krótki okres – do 2 lat), spokojnie możemy zrezygnować z ubezpieczenia kredytu, a tym samym obniżyć kwotę dodatkowych kosztów kredytu. W sytuacji gdy kapitał kredytu opiewa na dość pokaźną sumę, ubezpieczenie kredytu jest doskonałym rozwiązaniem. Co więcej bank może uzależnić od tego przyznanie kredytu i zastrzec sobie, że udzieli go tylko w przypadku gdy ubezpieczymy kredyt. Jest to bowiem nie tylko zabezpieczenie dla nas, w przypadku znacznego pogorszenia naszej sytuacji finansowej, ale także dla banku.

Wpis do księgi wieczystej

W przypadku kredytu hipotecznego, dodatkowym kosztem kredytu jaki musi ponieść kredytobiorca, jest opłata za wpis do księgi wieczystej nieruchomości. Biorąc kredyt hipoteczny musimy bowiem ustanowić hipotekę na bank, który kredytuje nam środki pieniężne.

Koszty notariusza

W przypadku kredytu hipotecznego i ustanowienia hipoteki przez bank niezbędna jest obecność notariusza. Jego praca również jest wynagradzana, a koszty ponosi oczywiście kredytobiorca.

To tylko najpopularniejsze koszty kredytów. W zależności od rodzaju i kwoty kredytu mogą pojawić się także inne wydatki, które zgodnie z umową kredytu, ponieść musi kredytobiorca.

Dodaj komentarz