Czy szkolenia bhp mają sens?

Czy szkolenia bhp mają sens?

Zapewne każdy z nas przesiedział wiele godzin na różnego rodzaju kursach czy prelekcjach na temat zasad bhp. Większość tego typu zajęć zdaje się być nudna i zupełnie zbędna. Na lekcjach omawiane są takie tematy jak: co to w ogóle jest bhp, czy potrzebna nam jest do pracy specjalna odzież robocza lub w jaki sposób przeprowadzić ewakuację budynku – zagadnienia te są dla każdego całkiem proste. Przez to, że prawdopodobieństwo zajścia sytuacji ekstremalnej jest niskie,a wręcz oscylujące w granicach zera, to i nie cenimy sobie tych właśnie wiadomości. Wszystko to najczęściej kończy się różnego rodzaju bolesnymi dla nas wypadkami.

W przypadku wadliwego działanie sprzętu na którym pracujemy czy pożaru każdy zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy i rozpoczyna bezmyślną panikę. Nagle okazuje się, iż porządna odzież do pracy mogłaby sprawić, że przeżyjemy w danej ekstremalnej sytuacji, a przynajmniej uchronić nas przed zbędnymi zadrapaniami czy oparzeniami skóry. Zazwyczaj wtedy przed ekranami telewizora mówimy o tym, iż ludzie którzy znaleźli się w takich sytuacjach pod wpływem stresu zachowali się gorzej niż dzieci i mogliby wszystkiego uniknąć, a wszystko dzięki użyciu podstawowych zasad z zakresu bhp, jest to jaskrawy przejaw naszej hipokryzji – gdy dzień za dniem nie przywiązujemy żadnej wagi do zakładanych przez nas ubrań roboczych, zaś w przypadku gdy innemu stanie się krzywda, pokazujemy naszą prawdziwą mądrość i jak my to nie dbamy o zasady z zakresu bhp w pracy.

Wniosek w tej sytuacji nasuwa się jeden, niezbędne jest by stosownie dbać o zainteresowanie zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy wśród najmłodszych. Możemy zrobić to tak, aby dla nich nauka była przyjemnością, naprawdę. Róbmy wszystko by przeprowadzać zajęcia w taki sposób, żeby zaciekawić najmłodszych i pozwolić im przyswoić przynajmniej tą podstawową wiedzę o bhp przydatną do tego, by nie ratować ludzi z pożaru, ale poradzić sobie z ochroną własnego zdrowia i życia, a także życia swoich najbliższych.

Dodaj komentarz