Umowa z Pocztą Polską – kiedy się opłaca?

Umowa z Pocztą Polską – kiedy się opłaca?

„Nie taki diabeł straszny jak go malują”, wbrew pozorom podpisanie umowy z Pocztą Polską nie jest takie trudne i skomplikowane, a wiąże się z dużą ilością korzyści i ułatwień w obsłudze wysyłki towarów: płatność za wysyłki dokonujemy raz w miesiącu po otrzymaniu faktury, nie musimy stać w kolejce – wystarczy zostawić przesyłki w wyznaczonym okienku razem z listą wysyłkową. Jeżeli nie chcemy jeździć na pocztę, to jest możliwość, aby pracownik poczty odbierał od nas przesyłki o ustalonej godzinie w biurze lub w domu.

Cała procedura jest dosyć długa i trwa w zależności od oddziału poczty 3-4 tygodnie. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać to zadzwonić pod ogólnopolski nr telefonu, gdzie otrzymacie kontakt do handlowca obsługującego Wasz region. Handlowiec poinformuje, jakie dokumenty należy wypełnić i przygotować. Co ciekawe wszystko może się odbyć drogą korespondencyjną, bez konieczności wizyty w oddziale.
Umowa posiada kilka wariantów: podstawowa umowa to nadawanie przesyłek z płatnością z dołu. Dodatkowo, jeżeli wysyłamy dużo, możemy wystąpić o rabaty za ilość. Trzeba będzie zadeklarować planowaną ilość wysyłek z podziałem na listy, paczki i pobrania. Rabaty zaczynają się już od 25 szt. paczek lub przesyłek pobraniowych nadanych w miesiącu. Niestety w przypadku listów poleconych rabaty zaczynają się dopiero od 2000 szt miesięcznie.

Kolejny wariant umowy to wystąpienie o nadanie puli numerów nadawczych. Potrzebne, gdy nie chcemy korzystać z gotowych druków samokopiujących, tylko sami będziemy drukowali druki PP77, PP19, PP19a, kody kreskowe. Do tego niezbędna jest drukarka laserowa lub odpowiedni program do obsługi wysyłki (np.Post Plus).
Następne udogodnienie to tzw. „poczta firmowa”, czyli odbiór przesyłek w siedzibie klienta. Należy ustalić, w jakie dni ma przyjeżdżać pracownik poczty, może to być jeden, kilka lub wszystkie dni w tygodniu. Wspólnie z przedstawicielem ustalamy również godzinę odbioru paczek i listów, która jest uzależniona od „trasy” kuriera.
Podsumowując, zalet podpisania umowy z pocztą jest bardzo dużo a wady? Jest kilka: jesteśmy związani umową z konkretną placówką poczty, nie możemy nadawać w dowolnych oddziałach, chyba, że podpiszemy umowę na kilka. Ceny Poczty Polskiej są konkurencyjne, ale tylko przy umiarkowanych ilościach i wagach nadanych paczek i listów.

Dodaj komentarz