Jak odzyskać należności za niezapłacone faktury?

Jak odzyskać należności za niezapłacone faktury?

Masz problem z niewypłacalnymi kontrahentami? Odzyskanie należności może być krokiem, który uchroni Twoją firmę od utraty płynności finansowej. Samodzielna próba uzyskania należnych Ci środków może być jednak bardzo trudna. Wsparcie ze strony doświadczonego prawnika sprawi, że szybko uporasz się ze swoim problemem.

W przypadku wielu kontaktów z kontrahentami na drodze firmy pojawiają się różne problemy. Negocjowanie warunków umów, dotrzymywanie terminów, odzyskiwanie należności… Doświadczenia setek przedsiębiorstw pokazują, że najwięcej komplikacji powoduje ostatni z wymienionych dylematów. Brak wpłat w ramach wystawionych faktur to poważny problem, który może prowadzić do pogorszenia sytuacji firmy. Obsługa prawna spółek to usługa, na którą może składać się również odzyskiwanie należności. Świadczą ją doświadczeni prawnicy, co jest gwarancją zgodnej z prawem procedury zapewniającej największą skuteczność. Dowiedz się, na czym polega profesjonalne odzyskiwanie należności.

Odzyskiwanie należności – na czym to polega?

Istnieje kilka etapów odzyskiwania należności za niezapłacone faktury. Oczywiście nie każdy z nich musi być konieczny. Najlepszym scenariuszem jest ten, w którym już po pierwszym działaniu odnosimy oczekiwane skutki. W pierwszej kolejności warto skierować do dłużnej nam firmy wezwanie do zapłaty. Ważny jest przy tym sposób, w jaki zwracamy się do dłużnika. W trakcie pierwszego upomnienia warto zachować spokój. Takich wezwań może być kilka, jednak jeśli nie przynoszą rezultatów, należy zastosować ostateczne wezwanie do zapłaty. Gdy to również nie pomoże, konieczne może być wejście na drogę sądową. Kiedy sąd orzeknie zwrot należności, kontrahent musi spłacić swój dług. Jeśli tak się nie stanie, ratunkiem jest postępowanie egzekucyjne, w przypadku którego komornik zajmie się ściągnięciem należności. 

Komu warto powierzyć odzyskiwanie należności?

Posiadając problem z niewypłacalnym kontrahentem, warto podjąć współpracę z doświadczonym prawnikiem. Obsługa prawna spółek sprawdzi się pod tym względem z kilku powodów. Po pierwsze, będziemy mieć pewność, że podjęte działania są zgodne z prawem, a pisma przesłane do dłużnika stworzone w poprawnej formie. Po drugie, doświadczony w odzyskiwaniu należności profesjonalistą będzie wiedział, jakie kroki warto podjąć w danym momencie. Po trzecie, jego obecność w procesie odzyskiwania należności będzie czynnikiem, który przyczyni się do większej skuteczności podejmowanych działań. Kontrahent świadomy jego udziału będzie bardziej skłonny do współpracy.

Dodaj komentarz