Tworzenie muzyki – zabawa czy biznes?

Tworzenie muzyki – zabawa czy biznes?

Bycie utalentowanym jest najważniejszym czynnikiem w kreowaniu siebie jako profesjonalnego muzyka. Nie jest łatwo stać się jedną z najbardziej poważanych i rozpoznawanych postaci w tej branży. Nie wystarczy dobrze grać czy śpiewać. To dopiero połowa długiej drogi przed Tobą. Zarabianie pieniędzy robiąc to, co kochasz wymaga praktyki, poświęcenia, wielu wyrzeczeń, sieci kontaktów i trochę biznesowego doświadczenia. Poniższe porady jak skutecznie odnieść sukces na scenie muzycznej mają Ci pomóc i ułatwić tę ciężką drogę.

Weź granie na poważnie

Niepodważalnym faktem jest, że tworzenie muzyki jest zabawą, ale jeśli ma to być coś więcej niż hobby trzeba myśleć o tym jak o pracy. Oznacza to: Oprzeć się pokusie ciągłego imprezowania, by znaleźć kilka godzin dziennie na praktykę. Sean Sydney, niezależny trębacz powiedział kiedyś: „W byciu muzykiem ważne jest to, że czasami trzeba nawet bez wynagrodzenia zachować swoje umiejętności na równym poziomie”.

Zachowuj się jak zawodowiec

Bycie muzykiem pod wieloma względami, to bycie również kimś jeszcze. Pokazuj się i dawaj o sobie znać. Oddzwaniaj na telefony. Staraj się nie wpaść jako muzyk w rutynę wstawania w południe – prowadź normalny cykl dnia, bez często niedorzecznych przyzwoleń. Żyj normalnie. Bądź przyjazny i chętnie pracuj z różnymi ludźmi. Nie bój się nowych wyzwań i tego co jeszcze przed Tobą.

Bądź kreatywny

Istotną częścią życia wielkiego muzyka jest pisanie własnej muzyki . Granie wielu koncertów nie jest tożsame z twórczą działalnością i ciągłym rozwojem. Co innego, tworzenie, komponowanie muzyki, które można później gdzieś komuś przedstawić i pokazać coś czego do tej pory nie było. Coś czego nikt jeszcze nigdy nie słyszał. Czy chcesz grać w gigantycznej symfonii czy napisać tylko kilka piosenek, trzeba mieć coś co podpiszesz własnym nazwiskiem. To bardzo budujące. I nawet jeśli nie jest idealne, ba może być nawet słabe! Jest całkowicie Twoje, a Ty czujesz się dobrze komponując własną muzykę dążąc do doskonałości. Masz wtedy poczucie, że masz do zaoferowania ludziom coś własnego, a nie tylko odtwórczego.

Zbieraj kontakty

Talent, zaangażowanie, kreatywność i profesjonalizm wszystko ok. i jak najbardziej pożądane, ale bez znajomości odpowiednich ludzi może być Ci ciężko. To taki przymusowy STOP na drodze do wielkiej kariery, bez względu na to co chcesz robić w tej branży. Sieć powiązanych ze sobą kontaktów jest ogromną częścią wszystkiego. Wskazówki od Riff’u: Zaprzyjaźniaj się. Bądź otwarty. Nie nękaj ludzi, by wzięli Cię do swojego bandu. Pokazuj swój talent, ale rób to z umiarem, smacznie i nie agresywnie. A nowe możliwości pojawią się przed Tobą. Zamiast zamknąć, otworzysz wiele drzwi swoją postawą i ciekawą osobowością.

Dodaj komentarz