Aparat słuchowy – kto powinien z niego skorzystać?

Aparat słuchowy – kto powinien z niego skorzystać?

Aparat słuchowy to niewielkich rozmiarów urządzenie, które wielu osobom ułatwia codzienne życie. Dobrze byłoby wiedzieć, czym dokładnie jest aparat słuchowy i jakie są jego rodzaje. Warto także mieć świadomość tego, komu najbardziej mogą przydać się aparaty słuchowe. Trzeba też pamiętać, że dobór odpowiedniego urządzenia do najłatwiejszych nie należy.

Aparat słuchowy – czym jest?

Jak zaznaczono na wstępie, dzięki aparatom słuchowym możliwa jest poprawa komfortu życia wielu osób. Większość ludzi przynajmniej raz w życiu widziała osobę noszącą tego rodzaju urządzenie. Nie każdy wie jednak, z jakich elementów się ono składa i jaka jest właściwie zasada jego działania. Okazuje się, że aparat słuchowy składa się z trzech najistotniejszych elementów. Są to:

  • mikrofon
  • głośnik
  • wzmacniacz

Dzięki mikrofonowi możliwe staje się zbieranie dźwięków z otoczenia. Istotna jest przy tym redukcja szumów. Zdecydowana większość aparatów słuchowych posiada baterię bądź akumulator.

Polecamy:

Jakie są rodzaje aparatów słuchowych?

Warto mieć świadomość tego, że dostępne są różne rodzaje aparatów słuchowych. Wyróżnia się przede wszystkim aparaty słuchowe douszne, zauszne, wewnątrzkanałowe, jak i zauszne posiadające zintegrowaną słuchawkę. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj aparatu słuchowego jest najlepszy. Wiele bowiem zależy od oczekiwań osoby, która po niego sięga, a także od rodzaju jej problemu. Ważne jest, aby aparaty słuchowe były dobierane indywidualnie. Wskazana jest współpraca z doświadczonym protetykiem, który może wykonać również badanie słuchu. Aparaty słuchowe dostępne są w różnych cenach, dlatego warto byłoby przejrzeć kilkanaście dostępnych ofert. Pozwoli to na znalezienie tej najlepszej.

Komu przyda się aparat słuchowy?

Wiele osób zastanawia się nad tym, kto właściwie powinien sięgnąć po aparat słuchowy. Niektórym tego rodzaju urządzenia kojarzą się bowiem wyłącznie ze starszymi osobami. Oczywiście seniorzy zdecydowanie rzadziej narzekają na słabszy słuch niż osoby młode i dorośli w sile wieku. Niemniej jednak, problemy z narządem słuchu mogą dotyczyć także osób młodych, a nawet dzieci. Aparaty słuchowe są więc wskazane każdemu, kto ma znacząco pogorszony słuch. Jak zaś wiadomo, przyczyn pogorszenia słuchu jest całe mnóstwo. Mogą być to różnego rodzaju infekcje, zwłaszcza zapalenie ucha środkowego. Wreszcie, przyczyną pogorszonego słuchu może być nieodpowiednia higiena uszu. Niekiedy jednak, kłopoty ze słuchem są przejściowe. Czasami jednak, nie można się ich pozbyć. Dlatego też stworzono aparaty słuchowe, które mogą pomóc niemal każdemu, kto narzeka na gorszy słuch.

Dodaj komentarz