Czym jest Krajowy Rejestr Długów

Czym jest Krajowy Rejestr Długów

KRD co to jest

Niestety nie wszystkie wnioski o przyznanie kredytu kończą się pozytywną decyzją. Może okazać się, że bank mimo wszystko nam odmówił, nawet jeśli myśleliśmy, że nie powinno być żadnego problemu. Różne mogą być tego przyczyny, a jedną z nich jest figurowanie w Krajowym Rejestrze Długów. Jednak co to właściwie jest? Kto się tam znajduje i jak sprawdzić czy jestem w KRD? Warto znać odpowiedź na te pytania, nawet jeśli obecnie nie mamy długów. W końcu nigdy nie wiemy, co nas czeka w przyszłości.

Czym jest Krajowy Rejestr Długów

Jest to jedna z wielu istniejących w Polsce baz danych, która gromadzi informacje odnośnie osób i firm zadłużonych. To z niej najchętniej korzystają banki przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt. Sprawdzić tam można nie tylko sytuację finansową osoby prywatnej, ale też przedsiębiorstwa. Co ciekawe, rejestr nie musi zawierać tylko samych negatywnych informacji. Może się tam znaleźć także wpis o terminowej spłacie kredytu lub pożyczki, chociaż nie zawsze bank lub instytucja pozabankowa pokusi się o dostarczenie takich danych.

Co można sprawdzić w KRD

Wbrew pozorom KRD oferuje bardzo szeroki wachlarz funkcji. Możemy nie tylko sprawdzić swoją lub innych obecność w tym rejestrze, ale także na przykład dodawać nowych dłużników, o ile posiadamy na ten temat odpowiednią dokumentację. Możemy także pobrać raport na temat tego, kto sprawdzał nas w KRD – zazwyczaj będą to tylko banki i firmy pożyczkowe, u których składaliśmy wnioski. Dodatkowo możemy zaznaczyć opcję, która pozwoli KRD na natychmiastowe powiadomienie nas w wypadku gdy pojawi się nowy wpis na nasz temat. Jeśli chodzi o to, jak sprawdzić czy jestem w KRD i skorzystać z wszystkich innych wymienionych funkcji proces jest bardzo prosty – wystarczy założyć konto na internetowej stronie KRD i potwierdzić swoją tożsamość.

Kiedy jest się wpisanym do KRD

Nie każde zadłużenie może zostać wpisane do Krajowego Rejestru Dłużników. Musi ono wynosić minimum 200 złotych (500 złotych w przypadku firm), a opóźnienie w jego spłacie to minimum 60 dni. Dodatkowo wierzyciel winien jest wysłać dłużnikowi minimum 30 dni wcześniej ostateczne wezwanie do zapłaty pod groźbą wpisania do rejestru. Nie ma się jednak co obawiać, że bycie wpisanym do KRD rujnuje wszystkie szanse na przyznanie kolejnego kredytu w przyszłości. Każdy wierzyciel w terminie dwóch tygodni od ostatecznej spłaty zobowiązania ma obowiązek powiadomić o tym KRD, po czym negatywny wpis jest usuwany.

Krajowy Rejestr Długów to baza danych, którą warto znać i sprawdzać dla własnego bezpieczeństwa. Dodatkowo warto wiedzieć, jak funkcjonuje, aby mieć świadomość jaką rolę odgrywa w procesie przyznawania kredytu.

Dodaj komentarz