Ile kosztuje cięcie laserowe? Jak obliczyć koszt wycinania laserowego?

Ile kosztuje cięcie laserowe? Jak obliczyć koszt wycinania laserowego?

Cięcie laserowe to wygodny sposób na obróbkę wszelkiego rodzaju materiałów, szczególnie metalu. Proces ten jest szybki i wygodny, ale jego koszt bywa zróżnicowany. Decydując się na taką usługę, warto wiedzieć, ile kosztuje cięcie laserowe oraz jak obliczyć jego ogólny koszt.

Co wpływa na koszt cięcia laserowego?

Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na cenę cięcia laserowego są rodzaj materiału, wymiary oraz grubość. Przy zleceniach przemysłowych, najczęstszym i również najbardziej wymagającym materiałem, może okazać się metal. Dobrze jest pamiętać, że surowiec ten dostępny jest w przeróżnych odmianach. Przez to cennik przy wycinaniu metalu potrafi się zmieniać, w zależności od typu oraz stopu.

Poza tym cena będzie również wyższa, kiedy do wycinana będzie duża powierzchnia lub zawiły projekt. Gruba blacha nie jest najłatwiejszym materiałem do obróbki. Tym bardziej, jeśli mamy do czynienia z surowym arkuszem metalu o pokaźnych wymiarach. Precyzyjne cięcie grubej blachy potrafi być wymagające, dlatego wycinanie laserowe skomplikowanych kształtów zleć Valortti.com, firmie, która powinna poradzić sobie z większością materiałów, grubych nawet na 30 mm.

Ile kosztuje cięcie laserowe?

Cena cięcia laserowego nie jest taka prosta do określenia. Większość firm może nawet nie mieć jasnych cenników lub gotowa wycena będzie orientacyjna. Warto więc wiedzieć co składa się na cenę laserowego cięcia metalu oraz skąd ona wynika. Oprócz wymienionych wcześniej zmiennych, dla każdej oferty można także przyjąć pewne stałe założenia. Cena usługi wycinania blach zawiera w sobie koszt wykorzystanej przez laser energii elektrycznej, koszt chłodzenia aparatury, samej usługi oraz ewentualnego transportu.

Wynika z tego, że wycinanie laserowe blachy cieńszej, może zużyć mniej energii, co powinno przełożyć się na niższy koszt. Jest tak przede wszystkim dlatego, że cieńszy kawałek metalu wymaga słabszego lasera. Urządzenie to do poprawnego funkcjonowania, dalej jednak będzie potrzebowało dodatkowych czynników, np. chłodzenia i konserwacji. Te aspekty nie są może widocznie na pierwszy rzut oka, ale bezpośrednio wpływają na cenę cięcia laserowego. Ostatecznie warto także pamiętać, że taka obróbka jest niesamowitym udogodnieniem, a tego rodzaju maszyny są niesłychanie drogie. Firma świadcząca tego rodzaju usługi może więc zażyczyć sobie odpowiedniej kwoty za udostępnienie niezbędnej nam technologii.

Jak obliczyć koszt wycinania laserowego?

Bez jasno podanego cennika czasem trudno oszacować nawet przybliżony koszt cięcia laserowego metalu. Dobrym sposobem na przygotowanie planu wydatków jest jednak analiza wymaganych do tego procesu czynników. Po pierwsze, warto dokładnie zmierzyć nasz materiał i poznać grubość blachy. To może pomóc określić konieczną do przecięcia moc lasera.

Wiedząc już, że do przecięcia naszej blachy konieczny będzie na przykład laser o mocy 10 kW, dobrze jest oszacować całkowite zużycie energii, uwzględniając lokalną taryfę energetyczną. Dodając do tego szacowany koszt projektu oraz usługi, powinniśmy uzyskać przybliżony całkowity koszt cięcia laserowego.

Jak widać, na pytanie, ile kosztuje cięcie laserowe, trudno udzielić jednoznaczniej odpowiedzi. Warto jednak pamiętać, że na cenę końcową mają wpływ głównie rodzaj i grubość wykorzystywanego materiału. Poza tym wycinanie metalu to usługa, na którą składa się wiele różnych procesów i każdy z nich powiększa nieco cenę. Pamiętając jednak o tym, że tego rodzaju proces wykorzystuje głównie prąd, przy szacowaniu możliwej ceny, warto zwrócić uwagę na lokalne ceny energii elektrycznej.

Dodaj komentarz