Ile kosztuje wyposażenie kuchni w restauracji?

Ile kosztuje wyposażenie kuchni w restauracji?

Otwarcie własnej restauracji to przedsięwzięcie wymagające nie tylko pomysłowości kulinarnych mistrzów, ale również solidnego wkładu finansowego. Kluczowym elementem tego procesu jest odpowiednie wyposażenie kuchni, które nie tylko umożliwi profesjonalną pracę personelu, ale także wpłynie na efektywność i jakość przygotowywanych potraw. Zanim jednak przystąpisz do zakupów, warto zastanowić się, ile kosztuje wyposażenie kuchni w restauracji oraz na co należy zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupów.

Niezbędne urządzenia gastronomiczne do wyposażenia kuchni

 

Podstawowym elementem wyposażenia kuchni są urządzenia do obróbki termicznej. Kuchnie gastronomiczne, piece konwekcyjno-parowe czy kuchenki mikrofalowe to niezbędne narzędzia pracy każdego szefa kuchni. Koszt dobrego pieca może wynieść od 4000 do 8000 zł, w zależności od rodzaju i funkcji. Kuchnie gazowe, elektryczne czy indukcyjne to wydatek od 2500 do 5000 zł. Podgrzewacze i zaparzacze to dodatkowy koszt, który może wynieść kilkaset złotych.

 

Profesjonalne urządzenia chłodzące są kolejnym ważnym elementem wyposażenia. Lodówki, szafy chłodnicze, witryny chłodnicze oraz zamrażarki to nie tylko kosztowne, ale również niezwykle istotne dla utrzymania świeżości składników. Cena lodówki czy szafy chłodniczej z regulacją temperatury może sięgnąć od 6000 zł do 20 000 zł, a witryny chłodnicze kosztują zazwyczaj od 3000 do 5000 zł. Oszczędzanie na tych urządzeniach może prowadzić do marnowania żywności i problemów z inspekcją sanitarną.

 

Oprócz urządzeń termicznych i chłodzących restaurator musi zadbać o urządzenia do zmywania i dezynfekcji. Profesjonalne zmywarki mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Do tego dochodzi zlewozmywak z suszarką i blatem, które są równie niezbędne w funkcjonowaniu kuchni.

Dodatkowe wyposażenie i akcesoria gastronomiczne

Całość wyposażenia obejmuje również meble, takie jak stoły, blaty czy wózki, a także drobne elementy jak garnki, naczynia, przyrządy kuchenne, talerze i sztućce. Lista zakupów jest długa, a samo wyposażenie gastronomii może sięgnąć nawet 70% budżetu przeznaczonego na otwarcie restauracji. Dlatego właściciele restauracji powinni starannie planować zakupy, wybierając dostawców oferujących sprzęt wysokiej jakości w rozsądnych cenach. Przykładem solidnego dostawcy jest firma ULM, która znana jest ze swojego profesjonalizmu i oferty dostosowanej do potrzeb gastronomicznych przedsiębiorców. ULM oferuje także tanie urządzenia gastronomiczne potargowe, które, choć mogą nosić delikatne ślady użytkowania, zachowują pełną funkcjonalność. Ostateczny koszt wyposażenia kuchni w restauracji z pewnością będzie uzależniony od specyfiki lokalu i preferencji, ale staranne planowanie inwestycji jest kluczowe dla sukcesu gastronomicznego przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz