Jak wyjść z pętli kredytowej

Jak wyjść z pętli kredytowej

Aktualnie mało kto spłaca już jedynie jedno zobowiązanie jednocześnie. Łatwo jest wpaść w pętlę pożyczek i kredytów, w wyniku której ostatecznie nie jest się w stanie spłacać wszystkiego na czas. Wiąże się to z doliczaniem odsetek, a w ostateczności nawet interwencją komornika lub windykatora. Wobec tego coraz częściej pada pytanie jak wyjść z długów czyli jak to wszystko ogarnąć. Nie jest łatwo na nie odpowiedzieć, ale przy odrobinie wysiłku może okazać się, że jednak istnieje jakieś światełko w tunelu.

Najpierw spróbuj negocjacji

Wiele osób mocno zadłużonych ma nadzieję, że jeśli zignorują oni problem, to on po prostu zniknie sam z siebie. Tak się jednak nigdy nie dzieje. Warto wyjść mu naprzeciw, zwłaszcza, jeśli póki co sprawa nie jest tak poważna, jak mogłaby być. Wbrew pozorom bardzo często banki i inni wierzyciele są skłonni podjąć dialog z dłużnikiem, ponieważ w interesie wszystkich jest to, aby w końcu w jakiś sposób spłacił on dług. Jeśli dojdzie do interwencji komornika, ostatecznie większość odzyskanych przez niego pieniędzy pokryje same koszty jego działań, a tylko niewielka część środków zostanie rzeczywiście przeznaczona na pokrycie zadłużenia. W związku z tym jeśli skontaktujemy się z bankiem, firmą pożyczkową czy windykatorem zamiast przed nimi uciekać, w wielu przypadkach otworzą się przed nami nowe opcje. Mogą to być na przykład wakacje kredytowe lub rozłożenie zobowiązania na więcej rat. Zależy to oczywiście od dobrej woli wierzyciela, ale jest spora szansa, że będzie on chciał z nami współpracować. Nie powinno się od razu poddawać, a spróbować wszystkich dostępnych opcji. Dzięki temu możemy potencjalnie oszczędzić sobie wiele nerwów i problemów.

Kredyt konsolidacyjny

Jedną z ciekawszych opcji wyjścia z długów są kredyty konsolidacyjne. Polegają one na zaciągnięciu jednego nowego zadłużenia w celu spłaty kilku lub kilkunastu obecnych. Dzięki temu liczne raty o różnej wysokości i stopie oprocentowania zmieniamy w jedną, niższą niż ich suma. Dzięki temu nas domowy budżet szybko będzie w stanie odetchnąć. Warto jednak pamiętać, że chociaż miesięczne raty będą niższe, to wydłuży się okres spłaty i tym samym zwiększy się całkowity koszt kredytu. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu możemy jednocześnie spłacić różne zobowiązania, takie jak kredyty, pożyczki czy karty kredytowe. Nie otrzymamy kwoty kredytu od banku bezpośrednio, a on sam zajmie się przeznaczeniem jej na określone wcześniej cele.

Osoby zastanawiające się, jak wyjść z długów czyli jak to wszystko ogarnąć mogą czuć się przytłoczone swoją ciężką sytuacją. Nie jest ona jednak bez wyjścia.

Dodaj komentarz