Kredyty refinansowe – czy warto je brać?

Kredyty refinansowe – czy warto je brać?

Kredyt hipoteczny jest jednym z najdłuższych zobowiązań, jakie w życiu zaciągnie przeciętny człowiek. Obecnie udziela się ich nawet na 35, co oznacza, że w momencie spłaty ostatniej raty wielu kredytobiorców będzie już ocierać się o emeryturę. Przez 35, 25 czy nawet 10 lat na rynku finansowym może dojść do wielu zawirowań, które uczynią kredyty mniej lub bardziej opłacalnymi. Po jakimś czasie może się okazać, że nasz kredyt zawarty już sporo czasu wcześniej przestał być konkurencyjny, a przeciwnie – powszechnie dostępne są znacznie lepsze oferty. Możemy wtedy czuć złość i frustrację, że płacimy więcej niż moglibyśmy według aktualnych stawek. Kredyty refinansowe to rozwiązanie, które może zniwelować ten problem. Tylko czym one są i czy rzeczywiście warto je zaciągać?

Kredyt refinansowy co to?

Kredyt refinansowy to jeden z mniej znanych rodzajów kredytów. Każdy słyszał o kredycie hipotecznym, gotówkowym czy konsolidacyjnym, ale dla niektórych refinansowy pozostaje tajemnicą. Porównać go można do przenoszenia numeru telefonu komórkowego z jednej sieci do drugiej – my za jego pomocą przenosimy się z jednego banku do innego, oferującego nam lepsze warunki spłaty kredytu. Nie należy kredytu refinansowego mylić z konsolidacyjnym, bowiem nie ma tutaj miejsca konsolidacja kilku zobowiązań. Po prostu za pomocą nowego kredytu (refinansowego) spłacamy stary, którego warunki już nas nie satysfakcjonują.

Na co zwrócić uwagę przy kredycie refinansowym?

Przede wszystkim powinniśmy dokładnie przeanalizować takie elementy każdej oferty jak oprocentowanie, marża banku czy dodatkowe prowizje i opłaty. Przy kredycie refinansowym najwięcej oszczędzić możemy właśnie na marży. W konsekwencji chociaż spłacać będziemy w teorii tą samą sumę, to w praktyce nasza miesięczna rata powinna być niższa. Damy tym nieco oddechu naszemu portfelowi i upewnimy się, że nie przepłacamy na naszym kredycie. Porównanie wszystkich tych parametrów może być pewnym wyzwaniem dla laika, można więc pomyśleć o skorzystaniu z pomocy doradcy kredytowego. W ten sposób będziemy mieli pewność, że rzeczywiście nowy kredyt będzie dla nas atrakcyjniejszy.

Czy warto brać kredyt refinansowy?

Jeśli minęło już trochę czasu od zaciągnięcia zobowiązania i gołym okiem widać, że rynek usług finansowych się zmienił i płacimy więcej niż powinniśmy, zdecydowanie warto pomyśleć o kredycie refinansowym. Po co przepłacać, jeśli jest inne rozwiązanie? Dzięki odpowiednio dopasowanemu kredytowi refinansowemu możemy oszczędzić potencjalnie naprawdę spore sumy. Nie jest to opcja tylko dla osób mocno zadłużonych, które nie są w stanie spłacać dotychczasowej raty. Nawet jeśli mamy stabilną sytuację finansową, zawsze możemy ją w ten sposób poprawić.

Kredyty refinansowe to wciąż dość niszowe rozwiązanie, a dla wielu mogą okazać się świetnym rozwiązaniem. Warto trochę więcej się o nich dowiedzieć.

Dodaj komentarz