Jakie witaminy dla psa warto podawać pupilowi?

Jakie witaminy dla psa warto podawać pupilowi?

Pies – tak samo jak człowiek – ma określone zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Nie zawsze można dostarczyć wszystkich składników odżywczych, podając karmę. Żywienie psa to kluczowy aspekt, wpływający na ogólny stan jego zdrowia. Podstawowym źródłem energii jest wartościowa karma, którą jednak warto wzbogacić o suplementy diety.

Witaminy dla psa – kiedy warto je stosować?

Dobrze skomponowana dieta oraz zadbanie o właściwy rozwój psychofizyczny zwierzęcia to filar jego zdrowia. Są jednak okresy w życiu każdego psa, kiedy podaż witamin i minerałów wraz z pożywieniem może być niewystarczająca. A zatem: kiedy warto stosować witaminy dla psa?

  • W przypadku szczeniąt – w okresie intensywnego wzrostu pies potrzebuje pełnowartościowego pożywienia oraz witamin, takich jak witamina B, D i K. Zapewni to odpowiedni przyrost masy ciała oraz przyczyni się do prawidłowego rozwoju. Ważne są także prebiotyki i probiotyki, które wpływają pozytywnie na układ trawienny.
  • W czasie ciąży i w okresie okołoporodowym u suczki – ciężarne suczki powinny przyjmować takie preparaty, jak witamina B oraz witamina E. Odpowiednie suplementy mają znaczący wpływ na właściwy rozwój płodu. Z kolei suplementacja po porodzie pomoże suczce wrócić do formy i wykarmić swoje szczenięta bez uszczerbku na zdrowiu.
  • W czasie rekonwalescencji po chorobie – pies po chorobie czy urazie jest osłabiony, a zatem potrzebuje wzmocnienia. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas suplementacja witaminy C oraz witaminy B.
  • U starszych psów dorosłych – by utrzymać psa seniora w pełnej sprawności, trzeba szczególnie zadbać o jego układ kostny i mięśniowy. Warto podawać preparat witaminowy z witaminami C i E, nie zapominając o kwasach Omega-3 i przeciwutleniaczach, które opóźniają starzenie się komórek.
  • Na wzmocnienie – nawet zdrowe i sprawne psy mogą odnotować spadek formy. Warto wówczas włączyć do diety suplementy. Oczywiście, jeśli coś cię niepokoi, to należy skontrolować stan zdrowia pupila u weterynarza.
  • Z polecenia lekarza weterynarii – podczas rutynowych wizyt warto zapytać lekarza weterynarii o podstawowe badania, które mogą stanowić podstawę do wdrożenia konkretnych witamin.

Jak dobrać odpowiedni preparat witaminowy dla swojego psa?

Przede wszystkim należy kierować się zapotrzebowaniem psa i ewentualnymi problemami. Dla przykładu: psy dużych ras bardzo często cierpią na schorzenia układu kostnego. Warto zatem podawać witaminy D, K i B. Na rynku dostępne są też odpowiednio skomponowane preparaty dla szczeniąt czy psów małych ras, a także ciężarnych suczek. Trzeba wziąć pod uwagę również poziom aktywności fizycznej, porę roku (bywa, że pies jest osłabiony w okresie jesienno-zimowym) czy też etap rozwoju. Warto również skonsultować kwestię suplementacji z lekarzem weterynarii, który może wskazać konkretne witaminy, jakie warto podawać zwierzęciu.

 

Dodaj komentarz