Małe co nieco dla słodkich łasuchów

Małe co nieco dla słodkich łasuchów

Ciastka, cukierki, czekolady, desery. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez przerwy na aromatyczną kawę czy herbatę, zagryzaną kawałkiem kruchego ciasteczka czy pysznej czekolady. Czy osoby chore na cukrzycę, u których wyrównany poziom cukru jest niezwykle istotny, skazane są na całkowite zrezygnowanie z małych przyjemności? Oczywiście, że nie! Przepisem na słodkie życie bez cukru mogą okazać się słodycze bez cukru, stworzone specjalnie z myślą o diabetykach.

Cukierki

Kolorowe, owocowe, orzeźwiające, pieszczące słodyczą podniebienie małe przyjemności. Cukierki to przysmak, bez którego ciężko wyobrazić sobie dzieciństwo, nierzadko lądują też na służbowym biurku czy w domowym salonie jako podręczny poczęstunek dla domowników i gości. Cukierki dla diabetyków nie różnią się smakiem od tradycyjnych łakoci. Dostępne są w wielu smakach, zarówno owocowych i orzeźwiających, jak i deserowych, karmelowych czy czekoladowych. Dzięki zamiennikom cukru zastosowanym do ich produkcji mogą cieszyć diabetyka smakiem, jednocześnie nie wpływając znacząco na poziom jego glikemii. W ofertach sklepów dla cukrzyków dostępne są również cukierki lecznicze na gardło, na wyciszenie i ukojenie nerwów z wyciągiem z melisy czy wzbogacone w korzystne dla zdrowia witaminy.

Ciastka

Dzień bez kawy i ciacha jest dniem straconym. Diabetycy lubujący się w różnego rodzaju ciasteczkach również mogą wybierać spośród wielu różnych wersji tego typu łakoci. Od tradycyjnych, kruchych ciastek z kawałkami owoców czy czekolady, przez wersje bezglutenowe, po aromatyczne ciastka korzenne, gryczane, wafelki i wiele, wiele innych. Ilość dostępnych rodzajów i smaków ciastek dla cukrzyków jest spora, dzięki czemu każdy z łatwością  znajdzie coś dla siebie.

Czekolada

Aromatyczna, rozpływająca się w ustach czekolada to również nieodłączny element popołudniowej kawy wielu cukrzycowych smakoszy. Dzięki czekoladzie bez cukru, mogą oni cieszyć się jej smakiem bez obaw o nagłe wzrosty glikemii. W ofercie sklepów dla diabetyków znaleźć można niemal każdy rodzaj tej słodyczy, a zatem nie tylko popularna wśród cukrzyków czekolada gorzka, ale także mleczna, a nawet biała. Do ich produkcji stosowane są różne zamienniki cukru, takie jak stewia czy ksylitol, a dla wielbicieli połączenia różnych smaków dostępne są czekolady nadziewane owocami, kawałkami orzechów czy płatkami kokosa.

Napoje

Słodkie napoje bez cukru nie należą do rewolucyjnych nowości na polskim rynku. W każdym sklepie spożywczym znajdziemy napoje typu ,,light”, ,,zero”, ,,no-sugar” itp. Należy jednak pamiętać, że w wielu spośród nich znaleźć można substancje słodzące takie jak aspartam (E-951) czy cyklaminiany (E-952), które mimo braku wpływu na poziom cukru nie są dobre dla naszego organizmu, a w zbyt dużych ilościach mogą powodować problemy z utratą wagi czy biegunki. Alternatywą, zarówno dla sztucznych słodzików oraz cukru, są naturalne substancje słodzące, takie jak stewia, ksylitol, maltitol, erytrytol i wiele innych. W napojach dla diabetyków stosowane są właśnie naturalne substancje słodzące, które mimo tego, iż są znacznie słodsze niż biały cukier, w rozsądnych ilościach mają znikomy wpływ na glikemię diabetyka.

Dodaj komentarz