Jakie korzyści daje Ci czytanie blogów innych?
Wielu osobom blogowanie kojarzy się z pisaniem bloga. I ono stanowi fundament blogowania – załóż swojego bloga i pisz na nim. Bardzo istotne, bez tego nie nazwiesz siebie blogerem. Jednak całe blogowanie posiada również inne, ważne elementy, o których niektórzy zapominają. Należy do nich np. kontakt z czytelnikami.
Natomiast dzisiaj chcę pisać o innym elemencie – czytaniu blogów innych. To zadanie wielu osobom może wydać się nieistotne. No bo co się stanie jeżeli opuścisz czytanie blogów? Teoretycznie to w sumie nic. W większości przypadków, po prostu nie czerpiesz korzyści, które daje ich czytanie. Jednak jeżeli czytałeś wpis twój blog, twoje królestwo, to prawdopodobnie pamiętasz porównanie Ciebie do władcy kraju, którym jest twój blog. Jeżeli nie czytasz twórczości innych blogerów, to stajesz się Koreą Północną (a nawet gorzej) – tworzysz własne państwo, kompletnie nie patrząc na inne.
Po co czytać blogi innych?
Ciągle powtarzasz sobie w myślach wyżej napisane pytanie? Zanim poznasz moja odpowiedź na nie, sam sobie odpowiedz. Jakie korzyści da Tobie czytanie blogów innych?
Zastanowiłeś się? Jeżeli nie to stoisz przed ostatnią okazją by to zrobić. Za chwilę furtka z gotową odpowiedzią się otworzy. Dlatego zrób to teraz!
Ok, bez dalszego przeciągania – jeżeli znajdujesz się w gronie zwycięzców, którzy odpowiedzieli sami na to pytanie, to gratuluję. Dlaczego grono zwycięzców? Bo znajdujesz się w grupie ludzi, która nie tylko czyta wiedzę, ale przede wszystkim aktywnie się w nią angażuję. A teraz odpowiadam na pytanie. Według mnie warto czytać blogi, bo:
Z nich dowiadujesz się o aktualnościach w branży. Wszelkiej maści rabaty, akcje, szkolenia – o tym nie przeczytasz na portalach informacyjnych (których swoją drogą nie polecam Ci czytać). O tym wszystkim dowiesz się z branżowych blogów
Możesz generować ruch – jeżeli wiesz jak komentować blogi innych, to możesz pisać dobre komentarze i zdobywać wielu czytelników. Metoda ta regularnie powtarzana może wygenerować ogromne ilości ruchu.
Możesz zdobywać znajomości – jeżeli dobrze komentujesz, to możesz zainteresować blogera swoją osobą. W ten sposób on do Ciebie napisze. Jeżeli należysz do aktywnych komentatorów to sam możesz do niego napisać.
Możesz wyciągać wnioski i modelować pisanie innych. Dzięki temu rozwijasz swoje pisanie bloga. Czasem sporo można nauczyć się po prostu obserwując innych i wdrażając pewne zmiany u siebie.
Dbasz o swój rozwój osobisty – możesz to robić również z książek. Ale na blogach dostajesz dużo mniej wiedzy, dzięki czemu szybciej ją wdrożysz.
Znajomości, wiedza, lepsze pisanie bloga, ruch – to w skrócie daje Ci czytanie blogów innych. Warto? Sam oceń.
Jak czytać blogi innych
Pytanie z pozoru głupie, jednak dzisiaj znajdziesz mnóstwo mniej, lub bardziej popularnych blogów. Dlatego ogarnięcie ich czytania jest konieczne by robić to szybko, sprawnie i maksymalnie z tego korzystać.
Podstawę stanowi czytnik RSS, narzędzie niezbędne dla każdego blogera. Dodajesz tam wszystkie blogi, które już śledzisz, lub chcesz śledzić. Które w jakiś sposób Ciebie interesują. To podstawowy krok do usprawnienia przeglądania blogów. Dzięki temu nie musisz już sprawdzać wielu linków, zamiast tego wchodzisz w jedno miejsce i patrzysz czy są jakieś nowe powiadomienia.
Drugim krokiem, który ja robię jest sprawdzenie najważniejszych autorów. Bądźmy szczerzy – blogi to ludzie. Dlatego treści niektórych autorów cenimy bardziej niż innych. Ja osobiście najpierw sprawdzam blogi, które lubię. Ewentualnie listę blogów commentluv.
Drugi krok to wybranie interesujących nagłówków – najpierw musi mnie coś zainteresować bym wszedł dalej. Wybieram te najciekawsze i najpierw te wpisy czytam. Dopiero gdy załatwię ulubionych autorów i najlepsze nagłówki to zostawiam trochę czasu na resztę. Jednak to z reguły tylko ochłapy czasu i ledwie przejrzę te wpisy.
Jeżeli nie posiadasz żadnej strategii sprawdzania blogów, to polecam Ci moją. A jeżeli masz już wyrobioną strategię, bądź po prostu jakieś doświadczenia w czytaniu blogów innych to możesz podzielić się doświadczeniami w komentarzu. Warto według Ciebie to robić? A może uważasz, że czytanie blogów innych to strata czasu?