Oszczędzanie – jak zacząć odkładać pieniądze?

Oszczędzanie – jak zacząć odkładać pieniądze?

Oszczędzanie jest zmorą wielu osób. Nie każdy potrafi zaplanować swój domowy budżet w taki sposób aby umiejętnie odłożyć środki, które pozostaną nieruszone na koncie oszczędnościowym. Na szczęście istnieje całe mnóstwo porad na temat tego jak prawidłowo podejść do tematu oszczędzania. I to zarówno w kwestii codzienności jak i zmiany sposobu myślenia.

Oszczędzanie zaczyna się w głowie

Oszczędzanie to odkładanie pieniędzy na inny cel lub na przyszłość. Dzięki niemu mamy poczucie bezpieczeństwa w przypadku utraty pracy lub nagłego zdarzenia, które wymaga od nas nakładu pieniężnego. Jednak wciąż wiele osób nie potrafi właściwie gospodarować swoimi środkami. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że oszczędzanie zaczyna się w głowie, a podstawą jest odpowiednie zrozumienie celu. Oszczędzanie nie oznacza niskiego standardu życia. To sposób na odłożenie środków. Prawidłowo dokonywane wybory mogą zapewnić całkiem łatwe zbudowanie nawyku odkładania pieniędzy.

Oszczędzanie – sposoby

Sposobów na oszczędności nie brakuje. Ważne jednak jest to, że aby móc odkładać, trzeba mieć z czego to robić. W przypadku gdy koszty utrzymania (rachunki, jedzenie, zakupy konieczne) są wyższe niż wynagrodzenie, ciężko mówić o jakimkolwiek oszczędzaniu. Jeśli jednak masz wrażenie, że pieniądze Ci się rozchodzą między palcami mimo, że mógłbyś je spokojnie zaoszczędzić, sprawdź jak zrobić to dobrze.

  • Nie kupuj używek takich jak alkohol czy papierosy – to dość spore obciążenie domowego budżetu, a częste wyjścia do baru mogą sprawić, że zapłacisz nawet 200% wartości danego produktu (w przypadku piwa, na drinkach tracisz jeszcze więcej).
  • Gotuj w domu – nawet jeśli jesteś zabiegany, staraj się jadać w domu. Na mieście zapłacisz za posiłki znacznie więcej niż decydując się na samodzielne przyrządzanie potraw. Dodatkowo masz 100% świadomość tego co znajduje się na Twoim talerzu. Zabieraj ze sobą również przekąski, przydadzą się w takich miejscach jak kino. Nie wyrzucaj również jedzenia – rocznie marnują się ilości które mogłyby nakarmić cały świat. Zadbaj o to żeby zjadać produkty do końca, do tego przyda się trochę wyobraźni w kuchni.
  • Jeśli masz taką możliwość, jedź rowerem lub spaceruj zamiast wsiadać do samochodu. Nie dość, że będzie taniej to jeszcze zdrowiej.
  • Odkładaj pieniądze na konto oszczędnościowe od razu po wypłacie, nie pod koniec miesiąca, dzięki temu odpowiednio zagospodarujesz pozostałą kwotę. Jeśli zostawisz to sonie na koniec, najpewniej nie zostanie zbyt wiele.

Dodaj komentarz