Pielęgnacja skóry suchej

Pielęgnacja skóry suchej

Każda skóra wymaga codziennej, rutynowej pielęgnacji, a w przypadku powstałych problemów dodatkowej uwagi. Jednak skóra sucha przysparza wielu kłopotów, którym najlepiej przeciwdziałać niż je leczyć. Warto jednak pamiętać, że nadmiar uwagi i działania silnie ingerujące w strukturę skóry mogą jej mocno zaszkodzić.

Skóra sucha, czyli jaka?

Skórę suchą bardzo łatwo rozpoznać i zdefiniować. Jest ona matowa w wyglądzie i szorstka w dotyku, po myciu, szczególnie niewłaściwymi preparatami, napina się i ściąga, aż do powstania uczucia dyskomfortu. Skóra sucha jest cienka, w szczególnych przypadkach prześwitują przez nią drobne naczynka krwionośne. Ten rodzaj skóry ulega również szybciej procesom starzenia, zmarszczki najpierw mimiczne a potem kolejne, pojawiają się na niej bardzo wcześnie.

Jak dbać o suchą skórę?

Sucha skóra wymaga rutyny. Trzeba dbać o nią codziennie i najlepiej poprzez wypracowane nawyki pielęgnacyjne, powtarzane rano i wieczorem. Wymaga ona przede wszystkim nawilżania, ale też natłuszczania. Kremy nawilżające wprowadzają do warstwy rogowej skóry wilgoć i zwiążą ją na jakiś czas. Kremy natłuszczające natomiast uzupełniają poziom lipidów, które zabezpieczają zewnętrzną warstwę skóry przed utratą wilgoci. Szczególne dobrze w tym wypadku spisuje się emolient krem dexeryl.

W trakcie dnia, dodatkowo warto suchą skórę nawilżać mgiełkami czy mineralną wodą w atomizerze, by pod ciśnieniem, przedostała się ona jak najgłębiej w strukturę skóry.

Kremy do pielęgnacji skóry suchej

Kremy do pielęgnacji skóry suchej na dzień powinny zawierać filtr UV o minimalnej wartości SPF15, który będzie chronił ją przed działaniem promieni słońca i dodatkowym wysuszeniem. Zaopatrując się w kremy do skóry suchej, warto zweryfikować zawartość w kosmetyku innych składników, takich jak witamina PP czy np. wyciąg z pestek jabłka, który stymuluje tworzenie się akwaporyn, kanalików w skórze, służących do transportu wody.

Sucha skóra wymaga również starannej pielęgnacji nocą. Krem na noc musi ją natłuścić, zregenerować i odżywić. Do tego celu najlepiej zaopatrzyć się w kremy odżywcze, półtłuste a nawet tłuste, zawierające takie składniki jak: mocznik, emolienty, ceramidy, oleje roślinne.

Dodaj komentarz