Szerokim echem odbiła się sprawa kredytów we frankach, które wielu Polaków zawarło na bardzo opłacalnych warunkach. Po jakimś czasie znacznie poszedł do góry kurs tej waluty, a wraz z nią raty zobowiązań. W związku z tym do kredytów walutowych zaczęto podchodzić ze znacznie większą podejrzliwością. Ponadto od 2014 roku według rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego kredyty można zaciągać tylko w tej walucie, w której się zarabia. Kredyt dla obcokrajowca, a więc Polaka pracującego poza granicami Polski, wciąż pojawia się jednak w ofertach wielu banków. W jakich walutach najbardziej opłaca się brać kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny w złotówkach mimo zarabiania za granicą
Jeśli pracujemy poza Polską, a mimo tego zależy nam na kredycie w złotówkach mamy dwa rozwiązania. Możemy wziąć kredyt wspólnie z kredytobiorcą zarabiającym w złotówkach – wiązało się to będzie jednak z koniecznością wniesienia większego wkładu własnego, a także wyższym oprocentowaniem. Drugim rozwiązaniem jest ustalenie z bankiem, że kredyt zaciągnięty zostanie w innej walucie, ale spłacany będzie w złotówkach według aktualnego kursu. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem. Chociaż nagły wzrost wartości waluty, taki jak miał miejsce w przypadku franka szwajcarskiego jest rzadko spotykany, wciąż nie można go wykluczyć. Wobec tego jeśli kurs będzie akurat korzystny, skorzystamy na takim wyjściu, ale w każdej chwili może się to zmienić.
Kredyt w dolarach, funtach, euro lub frankach
Jeśli zarabiamy w którejś z tych walut, z powodzeniem możemy w Polsce zaciągnąć w nich kredyt. Spłacać go będziemy bezpośrednio w wybranej walucie. Pozwoli to uniknąć ryzyka związanego z dynamicznymi zmianami w ich kursie. To rozwiązanie ma jednak także swoje minusy. Zazwyczaj do kredytów w walucie obcej banki wymagają większego wkładu własnego, a także oferują niższe kwoty kredytów i krótszy okres kredytowania. Atrakcyjniejsze może być za to oprocentowanie )w porównaniu do kredytów w złotówkach). Dodatkowo bardzo wygórowane są wymagania odnośnie dochodów. Będziemy musieli także przygotować się na dużą ilość formalności. Nie obejdzie się bez zaświadczenia o dochodach, a także kopii umowy o pracę i wyciągu z konta bankowego. W zależności od banku być może będziemy musieli także dostarczyć naszą historię kredytową z lokalnego odpowiednika Biura Informacji Kredytowej.
To, w jakiej walucie najbardziej opłacalny jest kredyt hipoteczny zależy od dużej ilości czynników. Istotne jest to, jakie są nasze plany (jeśli w niedługim czasie chcemy wrócić do Polski, cały czas spłacanie kredytu w obcej walucie przez następne lata może być uciążliwe), a także czy gotowi jesteśmy podjąć ryzyko związane ze zmianami w kursie walut. Nie da się jednak zaprzeczyć, że kredyt dla obcokrajowca w pewnych wypadkach wciąż może być opłacalną opcją.