W jakich walutach najlepiej brać kredyt hipoteczny?

W jakich walutach najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Szerokim echem odbiła się sprawa kredytów we frankach, które wielu Polaków zawarło na bardzo opłacalnych warunkach. Po jakimś czasie znacznie poszedł do góry kurs tej waluty, a wraz z nią raty zobowiązań. W związku z tym do kredytów walutowych zaczęto podchodzić ze znacznie większą podejrzliwością. Ponadto od 2014 roku według rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego kredyty można zaciągać tylko w tej walucie, w której się zarabia. Kredyt dla obcokrajowca, a więc Polaka pracującego poza granicami Polski, wciąż pojawia się jednak w ofertach wielu banków. W jakich walutach najbardziej opłaca się brać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny w złotówkach mimo zarabiania za granicą

Jeśli pracujemy poza Polską, a mimo tego zależy nam na kredycie w złotówkach mamy dwa rozwiązania. Możemy wziąć kredyt wspólnie z kredytobiorcą zarabiającym w złotówkach – wiązało się to będzie jednak z koniecznością wniesienia większego wkładu własnego, a także wyższym oprocentowaniem. Drugim rozwiązaniem jest ustalenie z bankiem, że kredyt zaciągnięty zostanie w innej walucie, ale spłacany będzie w złotówkach według aktualnego kursu. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem. Chociaż nagły wzrost wartości waluty, taki jak miał miejsce w przypadku franka szwajcarskiego jest rzadko spotykany, wciąż nie można go wykluczyć. Wobec tego jeśli kurs będzie akurat korzystny, skorzystamy na takim wyjściu, ale w każdej chwili może się to zmienić.

Kredyt w dolarach, funtach, euro lub frankach

Jeśli zarabiamy w którejś z tych walut, z powodzeniem możemy w Polsce zaciągnąć w nich kredyt. Spłacać go będziemy bezpośrednio w wybranej walucie. Pozwoli to uniknąć ryzyka związanego z dynamicznymi zmianami w ich kursie. To rozwiązanie ma jednak także swoje minusy. Zazwyczaj do kredytów w walucie obcej banki wymagają większego wkładu własnego, a także oferują niższe kwoty kredytów i krótszy okres kredytowania. Atrakcyjniejsze może być za to oprocentowanie )w porównaniu do kredytów w złotówkach). Dodatkowo bardzo wygórowane są wymagania odnośnie dochodów. Będziemy musieli także przygotować się na dużą ilość formalności. Nie obejdzie się bez zaświadczenia o dochodach, a także kopii umowy o pracę i wyciągu z konta bankowego. W zależności od banku być może będziemy musieli także dostarczyć naszą historię kredytową z lokalnego odpowiednika Biura Informacji Kredytowej.

To, w jakiej walucie najbardziej opłacalny jest kredyt hipoteczny zależy od dużej ilości czynników. Istotne jest to, jakie są nasze plany (jeśli w niedługim czasie chcemy wrócić do Polski, cały czas spłacanie kredytu w obcej walucie przez następne lata może być uciążliwe), a także czy gotowi jesteśmy podjąć ryzyko związane ze zmianami w kursie walut. Nie da się jednak zaprzeczyć, że kredyt dla obcokrajowca w pewnych wypadkach wciąż może być opłacalną opcją.

Dodaj komentarz