Jak unikać długów?

Jak unikać długów?

Spora część naszych rodaków boryka się z problemami finansowymi. Dotyczy to zarówno problemów z utrzymaniem płynności finansowej oraz czasowej spłaty zaciągniętych zobowiązań. Jak zaradzić tego typu sytuacji? Czy jesteśmy skazani na wieczne finansowe niepowodzenia? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć w poniższym artykule.

Z czego wynikają problemy finansowe?

Duża część konsumentów sądzi że kluczową kwestią jest wielkość zarobków. Jest to jednak błąd, ponieważ to wysokość naszych miesięcznych kosztów ma największy wpływ na jakość naszego życia. Możemy zarabiać 2 tysiące złotych i być w stanie odłożyć miesięcznie 500 zł. Natomiast zarabiając 10 tysięcy złotych oraz posiadając koszty na poziomie 9,8 tys. zł, jesteśmy w gorszej sytuacji niż pierwsza osoba zarabiająca 2 tysiące. Starajmy się więc maksymalnie ucinać nasze miesięczne zobowiązania. Rozwiązań możemy szukać w różnych abonamentach, które będziemy w stanie obniżyć. Na początku przyjrzyjmy się naszym umowom z dostawcami telefonii oraz internetu. Być może okaże się że jesteśmy w stanie wynegocjować niższe stawki abonamentowe, co już samo w sobie przełoży się na wysokość naszych miesięcznych oszczędności.

Kolejna kwestia dotyczy wszelkiego rodzaju pożyczek i kredytów. Są to zobowiązania które mają najbardziej negatywny wpływ na stan naszego budżetu. Pożyczki na sprzęt RTV/AGD, chwilówki, kredyty konsumpcyjne są najgorszym możliwym zobowiązaniem. Pomimo zaciągniętych zobowiązań przedmiot zakupu (telewizor, pralka, samochód) od momentu zakupu traci na wartości. Dodatkowo poprzez opłacanie miesięcznych rat jesteśmy podwójnie stratni. Płacimy raty za rzeczy które tracą na wartości. Chcąc zakupić jakiś produkt postarajmy się daną kwotę oszczędzić. Uzbieranie 200-300 zł miesięcznie spowoduje że w skali roku odłożymy całkiem pokaźną sumę.

Za wszelką cenę powinniśmy unikać nagłych zakupów. To zwykle prowadzi do nieprzemyślanych transakcji na których nasz budżet traci najwięcej. Dodatkowo jeżeli już musimy zakupić dany produkt, poczekajmy na jego przecenę lub wyprzedaż. Pomoże to nam oszczędzić dodatkowe środki.

Dobre nawyki kluczem do sukcesu

Długofalowe oszczędzanie powinno być poparte dużą dyscypliną. Wielu konsumentów ma z tym jednak duży problem. Wszędzie jesteśmy “atakowani” przez reklamy, bilbordy czy spoty reklamowe mówiące nam o konieczności zakupu lub skorzystania z określonej usługi. Powinniśmy się jednak zastanowić czy dana oferta rzeczywiście trafia w nasze potrzeby. Jeżeli jest inaczej powinniśmy zachować pieniądze i tym samym pomału budować swoją poduszkę finansową.

Innym rozwiązaniem które ułatwi nam długotrwałe oszczędzanie jest stawianie sobie finansowych celów. Postarajmy się by nasze cele nie były za ambitne lecz takie których osiągnięcie jest realne dla naszych dochodów. Możemy określić nasz cel zakupowy lub kwotowy. Dobrze by obejmował on szerszą perspektywę czasową np. 2 lat. Powiedzmy że będziemy chcieli odłożyć sumę 5 tysięcy złotych. Dzięki dłuższej perspektywie oraz jasno określonemu celowi będziemy w stanie ustrzec się małych codziennych wydatków.

Oszczędzanie jest jedną z podstawowych umiejętności potrzebnych do spokojnego egzystowania. Mając w świadomości że posiadamy odłożoną większą sumę pieniędzy będziemy spokojniejsi i ewentualnie gotowi na wszelkie nagłe wydatki. Jednak nie spowodują one katastrofy finansowej a jedynie uszczuplą nasz budżet. Z czasem nasze oszczędności będziemy w stanie zainwestować i tym samym uzyskiwać dodatkowy miesięczny lub roczny dochód. Oszczędzajmy więc, ponieważ możemy dzięki temu stać się bogaci.

Dodaj komentarz