Efektywna praca online

Efektywna praca online

Żyć bez internetu – potrafisz sobie wyobrazić coś takiego? Ja nie. Wielu osób nawet nie ma co sobie wyobrażać, bo ich praca wymaga bycia online. I praca online to świetny sposób na zarabianie. Możesz pracować z każdego miejsca na Ziemi (ma to wiele plusów, oraz minusów).

Jednak praca online mimo wielu korzyści ma również ciemną stronę. Jest nią rozproszenie. Zastanów się – czy chociaż raz zdarzyło Ci się siedzieć za długo na youtubie, facebooku, lub innych stronach rozrywkowych? Mi bardzo wiele razy. A ile razy zdarzyło Ci się to w trakcie pracy? Mi wiele razy. Dlatego dzisiaj chce podzielić się z Tobą sposobami, dzięki którym efektywna praca online zastąpi starą, zwykłą pracę. W ten sposób zyskasz wiele czasu.

Pracując online musisz mieć cel

Większość osób nie zastanawia się, jaki cel chcą osiągnąć w ciągu dnia. Co tu dopiero mówić o celach zadań. Jednak efektywna praca online właśnie od tego się zaczyna. Cel tej pracy stanowi fundament efektywności. Co chcesz osiągnąć? Zostawić 10 komentarzy na blogach innych? Opublikować wpis na swoim blogu? Sprawdzić pocztę (tutaj koniecznie ustal ilość maili, lub czy sprawdzisz do końca)?

To tylko 3 przykłady. Tylko Ty wiesz co chcesz osiągnąć. Gdy wchodzisz do internetu, to zawsze pamiętaj o celu. Nawet jeżeli to jest rozrywka (chociaż tutaj z reguły celem będzie po prostu ograniczenie czasu na nią przeznaczonego). Efektywna praca online wymaga celu, dzięki niemu jesteś w stanie wykonać drugi punkt zwiększania efektywności:

Regularnie zadawaj sobie pytanie czy zbliżasz się do celu

Wiem, że to bywa irytujące. Jednak działa. Jest najważniejsze na początku, gdy dopiero zaczynasz swoją efektywną pracę online. Jeżeli wcześniej rozpraszałeś się, to wyznaczanie celu nie zmieni tego w magiczny sposób. Jednak zwracanie uwagi na to czy się skupiasz pomaga. Jeżeli masz duży problem to zacznij od budzika dzwoniącego co 5 minut. Wtedy szybko wykryjesz gdy zaczniesz oddalać się od celu.

Gdy w ten sposób nauczysz się pracować, to po pewnym czasie skupianie się przez 5 minut stanie się naturalne. Potem ustawiasz budzik na 7, 10 minut. I tak krok po kroku wydłużasz czas w którym się skupiasz. Po pewnym czasie praca online w skupieniu stanie się nawykiem.

Załóż internetowe prezerwatywy

Wiemy, że łatwo jest wpaść w szpony internetowej rozrywki. Z pomocą przychodzi tutaj wtyczka Stayfocusd. Jest ona dostępna na firefoxa i google chrome (być może też na inne przeglądarki). Z pewnością jest ogromnym ułatwieniem.

Dodaj komentarz