Z napisaniem artykułu o darmowym hostingu zwlekałem dosyć długo. Bo temat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, jednak ja nie mam z nim miłych wspomnień. Kilka razy próbowałem już założyć darmowy hosting i z niego korzystać (chciałem przenieść tam mniej istotne domeny), jednak za każdym razem spotykałem się wieloma problemami.
Darmowy hosting – błąd, na błędzie
Może to nie były błędy. Może tak miało być. Może takie są uroki posiadania darmowego hostingu, jednak u mnie problemy zaczynały się od samego początku:
podłączenie zewnętrznej domeny
import bazy danych
instalacja bloga wordpress
a nawet wejście do systemu plików
czasem okazało się, że muszę założyć hosting w hostingu
To tylko niektóre z nich, te które zapadły mi w pamięci. Przez to darmowy hosting zostawił bardzo złe wspomnienia u mnie. Według mnie nie jest to coś w co warto inwestować swój czas. A w blog oparty na darmowym hostingu nie warto inwestować pieniędzy (np. podpinanie własnej domeny pod darmowy hosting jest moim zdaniem głupotą).
Być może korzystanie z darmowego hostingu byłoby o wiele łatwiejsze gdybym skorzystał z proponowanej subdomeny. Jednak takie rozwiązanie mnie nie ciekawiło. Jeżeli chciałbym używać długiej subdomeny, to już zdecydowanie wolę bloggera. Przez tą aferę domenową musiałem odrzucić nawet te fajniejsze oferty.
“Ale przecież darmowy hosting może mieć niższą jakość”
Tak, rozumiem to. Niższa jakość. Jednak mi nie zależy na stworzeniu domowej strony, na którą raz na rok wejdzie ktoś z mojej rodziny. Ja tutaj mówię o darmowym hostingu w kontekście zarabiania przez internet. TUTAJ LICZY SIĘ JAKOŚĆ. Jeżeli chcesz zarabiać, to musisz to zrozumieć.
Ponadto większość moich problemów dotyczyła obsługi hostingu i poustawiania wszystkiego (aż boję się pomyśleć co by się zaczęło gdyby strona zaczęła działać). Mam już w technicznych sprawach obsługi hostingu trochę doświadczenia. Jednak na darmowym hostingu to wszystko było strasznie toporne i ociężałe.
A z obserwacji wiem, że na darmowy hosting nastawiają się przede wszystkim osoby całkowicie zielone w temacie. Jak one mają sobie poradzić z takim systemem? Prawdopodobnie będzie tak, że sobie nie poradzą i powiedzą, że nie umieją prowadzić bloga.
Nie będę tutaj poruszał kwestii narzuconych z góry reklam, których się nie da usunąć i podobnych tematów. To jest pewien koszt korzystania z darmowego hostingu. Niby taki darmowy, ale w końcu firma też zarabiać musi.
Skoro nie darmowy hosting to co?
Odradzam Ci korzystanie z darmowego hostingu, bo jakość często jest bardzo marna. Jeżeli się uparłeś na niego to się z nim męcz. Jednak według mnie już lepiej jest korzystać z darmowego bloga. Jednak zastanów się czy chcesz zrobić cały swój biznes na darmówkach.
Dużo lepszą alternatywą jest tani hosting. Wielu osobom wydaje się, że płatny hosting musi kosztować od razu kilkaset złotych na miesiąc. Tymczasem można znaleźć za kilkadziesiąt złotych w skali roku rewelacyjną ofertę, która będzie o niebo lepsza od darmowego hostingu.
Oczywiśćie od Ciebie zależy czy zapłacisz te niecałe 50 zł za rok, czy też wolisz jechać na darmowym hostingu. W poprzednim wpisie znajdziesz informacje o tym jak wybrać tani hosting. Ważną zaletą zainwestowania na początku jest to, że wydane pieniądze motywują do dalszego działania.