Kryteria jakimi się kierować przy wyborze konta bankowego

Mając własne konto w banku nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Dodatkowo otwierają się przed nami niezliczone wprost możliwości zarządzania nimi. Dzięki kontu bankowemu, możemy też na bieżąco monitorować stan swoich oszczędności. Ponadto – w zależności od rodzaju konta – może nam ono pomóc w pomnożeniu zgromadzonych na nim środków. Zobacz na co zwrócić szczególną uwagę zakładając konto bankowe. Banki oddają do naszej dyspozycji rozmaite rodzaje kont. Najpopularniejsze z nich to tak zwane ROR-y czyli rachunki oszczędnościowo – rozliczeniowe. Są to konta imienne indywidualne. Drugi typ to konta firmowe. Jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Za jego pośrednictwem mogą one m.in. dokonywać darmowych przelewów do ZUS i US.  Kolejny rodzaj to konta młodzieżowe czyli przeznaczone dla osób które nie ukończyły 13 roku życia. Są jeszcze konta studenckie – tak skonstruowane, by jak najbardziej służyły tej właśnie grupie adresatów.

W jaki sposób można otworzyć konto? Tutaj mamy dwie możliwości. Pierwsza to otwarcie konta podczas osobistej wizyty w oddziale banku. Tam wypełnia się odpowiedni formularz i w ciągu 24 godzin konto powinno być już czynne. Minusem takiego rozwiązania jest czasochłonność. O wiele bardziej powszechnym sposobem zakładania konta osobistego (bankowego) jest droga on-line. W tym wypadku wypełniamy wniosek elektroniczny, a potem czekamy na kuriera z umową oraz zamówionymi do rachunku kartami. Na co należy zwrócić uwagę wybierając konto? Przede wszystkim na jego rodzaj, ale to tylko jeden z wariantów. Na naszą decyzję powinny mieć też wpływ takie elementy jak:

koszta obsługi i prowadzenia;
liczba dostępnych bankomatów (lub/i wpłatomatów) oraz ich lokalizacja;
opłaty za wykonywane operacje z poziomu komputera, jak i z użyciem karty;
dostępność usług;
sposoby komunikacji z bankiem;
koszt karty płatniczej – niektóre banki każą sobie za nią płacić;
dodatkowe korzyści – coraz więcej banków przypisuje do rachunków osobistych liczne dodatkowe usługi. Niektóre z nich pomagają obniżyć wydatki związane z utrzymaniem konta. Inne z kolei nagradzają nas w inny sposób za określone operacje.

Jak zatem widać lista punktów ważnych aspektów wyboru konta osobistego, jest dość długa. Jednakże te warianty mogą nam pomóc w doborze naprawdę funkcjonalnego, a przede wszystkim niedrogiego rachunku osobistego.

Dodaj komentarz