Pożyczka na dowód w banku

W ostatnich kilku latach banki prześcigały się w pomysłach różnych nowych rozwiązań, które miały przyciągnąć do nich nowych klientów.

Najważniejszą jednak grupą docelową, do której kierowano oferty, byli klienci obsługiwani przez konkurencję. Każdemu zależało, żeby przyciągnąć dobrego i sprawdzonego klienta do siebie i go u siebie zatrzymać.
Kredyt na dowód bez zaświadczeń był właśnie jednym z instrumentów ułatwiającym podjecie decyzji o przejściu klienta do nowego banku. Nikt się jednak nie spodziewał, że nowa oferta odniesie taki sukces i stanie się aż tak popularna. Wymagania były ograniczone do minimum, a procedury w miarę szybkie, co spowodowało masowe przejścia klientów z jednych banków do drugich.
Duże znaczenie odegrały w tym wszystkim kampanie banków w Internecie, gdzie oferowane były różne pożyczki przez Internet, szybki kredyt przez Internet czy kredyt bez zdolności kredytowej – oferty również bez dowodu i zaświadczeń.
Wystarczy za pomocą Internetu wypełnić prosty wniosek podając dane umieszczone w dowodzie osobistym. Nie trzeba tracić czasu i energii na wyprawę do banku i nie trzeba się tłumaczyć, na co jest potrzebny i po co.
W założeniu pomysł był słuszny i sprawdził się w praktyce. Banki pozyskały nowych klientów, udzieliły wiele kredytów i sprzedały wiele kart kredytowych.

Warto się jednak zastanowić, czy takie ułatwienia zawsze wychodzą nam na dobre i czy są bezpieczne dla wszystkich, którzy korzystają z tych ofert.

Pożyczki na dowód udzielane przez banki, stworzone zostały po to, żeby ludzie potrzebujący dodatkowych środków mogli bez zbędnych formalności szybko je pozyskać.
Brak wymagań odnośnie zaświadczeń o dochodach i krzykliwe reklamy powoduje, że większość osób chętnie korzysta z tego typu ofert i nie zastanawia się nad konsekwencjami swojej decyzji. Wiele osób nie potrafi na chłodno kalkulować swoich możliwości.

Po pewnym czasie może okazać się, że raty spłaty pożyczek przewyższają comiesięczny przychód i zaczynają się opóźnienia ze spłatą rat. Często dochodzą do tego niespodziewane wydatki jak ubezpieczenie lub naprawę auta czy konieczność zakupu nowej pralki, która się właśnie zepsuła.
Szybki kredyt gotówkowy, który miał nam ułatwić życie staje się powoli ciężarem coraz trudniejszym do udźwignięcia.
Ryzyko pogrążenia się w spirali długów wzrasta, jeśli bierzemy pożyczkę w instytucji parabankowej. Instytucje te udzielają pożyczki na dowód a nawet pożyczki dla zadłużonych zawsze bez zaświadczeń i wyłącznie na dowód, ale za to oprocentowanie takiej pożyczki jest dużo wyższe niż w banku czy kasie oszczędnościowej.
W tym przypadku musimy jeszcze bardziej kalkulować swoje możliwości.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, czy możliwość wzięcia kredytu na dowód jest bezpieczna czy nie. Sytuacja każdego wnioskodawcy jest inna. Oferty takie dają nam duże możliwości w sytuacjach awaryjnych ale jeżeli zbyt pochopnie podejmuje się decyzje to zwiększa się ryzyku utraty płynności finansowej.
Dlatego zawsze należy zachować rozsądek przy podejmowaniu takich decyzji i odpowiedzialnie ocenić swoje możliwości finansowe.
Łatwo jest wziąć szybki kredyt przez Internet lub kredyt na dowód bez zaświadczeń, ale należy pamiętać, że niezależnie gdzie się do weźmie, zawsze trzeba będzie go spłacić.

Dodaj komentarz