Blog wordpress wraz z własnym hostingiem i domeną prawdopodobnie będzie startem dla wielu osób. Ten „pakiet startowy” zdobył popularność, ponieważ nie kosztuje wiele, a za niską cenę daje duże możliwości.
Jednak czy warto zaczynać w ten sposób? Przecież blog wordpress tak jak wszystko musi posiadać jakieś wady. I tak jest, dlatego w tym wpisie postaram się opisać największe (i czysto subiektywne) wady i zalety platformy do blogowania wordpress. Dzięki temu osoby niezdecydowane będą mogły podjąć lepszą decyzję o tym czy warto się nią zainteresować.
Zalety wordpressa
Ogromna baza wtyczek wordpress – o ile dobrze wiem, to jest ich kilkadziesiąt tysięcy. To ogromne możliwości, dzięki nim twój blog może nabrać zupełnie nowych funkcjonalności (jeżeli masz taki kaprys, to może stać się on sklepem internetowym). Jeżeli twoje oczekiwania od bloga są większe niż tylko publikowanie nowych wpisów, lub po prostu chciałbyś dodać do niego kilka bajerów, czy też zwiększyć jego funkcjonalność to blog wordpress ze swoimi wtyczkami nadaje się idealnie.
Baza szablonów – być może jesteś maniakiem wyglądu swojego bloga i chcesz by był on dopieszczony co do najmniejszego piksela. Tutaj czeka dla Ciebie dobra wiadomość, ponieważ na bloga wordpress znajdziesz wiele świetnych szablonów, część z nich jest płatna, część darmowa. Jednak bez względu na to czy chcesz inwestować pieniądze czy nie w wygląd swojego bloga to i tak znajdziesz coś dla siebie.
Wygoda użytkowania – korzystałem z bloggera i wordpressa i według mnie blog wordpress obsługuje się o wiele łatwiej. A oprócz tego, że interfejs jest intuicyjny to gdy spotkasz jakiś problem to na 99% znajdziesz jego rozwiązanie w internecie.
Społeczność – wspominałem o tym w jednym z poprzednich punktów, jednak to zaleta na tyle ważna, że warto o niej napisać jeszcze raz. Jeżeli zaczniesz używać wordpressa, to staniesz się członkiem olbrzymiej społeczności, a tym samym znajdzie się wiele osób, które są gotowe pomóc Tobie w rozwiązaniu problemów.
Blog WordPress i jego wady
Niektórych może przytłoczyć mnogością swoich funkcji – wiele wtyczek, masa szablonów może źle wpłynąć na niektóre osoby. Zwłaszcza początkujące, które zaczną instalować wszystko co popadnie, nie potrafiąc wybrać najlepszych wtyczek, przez to zniechęcą się do bloga.
Niektórzy mogą zapomnieć o podstawach – skupią się na instalowaniu wtyczek i zapomną o tym, że na blogu trzeba publikować nową treść. Zaczną poświęcać masę czasu na instalowanie i sprawdzanie nowych wtyczek zamiast skupić się na pisaniu bloga i promowaniu go. Albo zainstalują wtyczki zabezpieczające bloga, jednocześnie ustawiając login „admin” a hasło „1234”.
Wtyczki to drzwi dla hakerów – na szczęście nie doświadczyłem tego osobiście, jednak wtyczki mogą zostawiać furtki dla hakerów. Ogólnie czytając o bezpieczeństwie wordpressa można znaleźć informacje, że wiele zależy od „dodatkowych treści strony”.
Atak klonów – na wordpressa istnieje masa wtyczek i szablonów, jednak często różnią się one detalami. Dlatego czasem gdy chcesz coś znaleźć (zwłaszcza wybrać dobry szablon wordpress), to musisz poświęcić wiele czasu na instalowanie podobnych motywów, by znaleźć ten odpowiedni.