Darmowe domeny .tk – brzydkie kaczątko czy pułapka?

Darmowe domeny .tk – brzydkie kaczątko czy pułapka?

Domeny .tk są za darmo. Czy ten fakt sprawia, że warto się zainteresować?

Większość domen w Polsce ma końcówkę .pl – jest to całkowicie zrozumiałe. Zdarzają się też domeny z rozszerzeniami typu waw.pl. Jednak rozszerzeń jest cała masa. Od innych krajowych takich jak np. us dla Stanów Zjednoczonych, po globalne jak np. com. Jednak jest jedno (a przynajmniej mi o innych nie wiadomo) rozszerzenie, w którym możesz otrzymać domenę całkowicie za darmo. Po prostu rejestrujesz domenę i bez opłat stajesz się jej właścicielem. Ten wpis jest rozszerzeniem poprzedniego na temat darmowych domen www.

Moje doświadczenia związane z domenami .tk

Sam posiadałem dwie domeny z rozszerzeniem .tk na których przez chwilę miałem blogi. No właśnie, moje strony stały na domenach .tk tylko przez jakiś czas. Dlaczego tylko przez jakiś czas?

Pierwszą domenę przeniosłem, bo usłyszałem, że końcówka .pl sprzyja pozycjonowaniu. Wtedy zależało mi na SEO i nie chciałem tracić pozycji przez złe rozszerzenie.

Drugą domenę już zarejestrowałem świadom tej informacji i chciałem ją przetestować. Jednak jakiś czas po rejestracji zauważyłem, że do wybranej domeny prowadzi kilka tysięcy śmieciowych linków. Najprostszym krokiem było po prostu ją zmienić.

W ten sposób w chwili obecnej nie posiadam żadnej domeny .tk, która byłaby używana.

Domeny .tk posiadają zalety

Jeżeli zainteresowało Ciebie to rozszerzenie, to ono oczywiście posiada zalety. Poza najbardziej oczywistą – nie musisz nic płacić (przynajmniej podczas rejestracji), posiada również co najmniej dwie zalety:

Wyróżnisz się w internecie, bo jak czytałeś na początku wpisu większość domen w Polsce ma rozszerzenie .pl. Jeżeli Ty zdobędziesz rozszerzenie z końcówką .tk to automatycznie wybijasz się z szarego tłumu. Mały akcent, jednak może pomóc w budowaniu swojej marki.

Prawdopodobnie jest wiele wolnych nazw – domeny .tk według mnie cieszą się małą popularnością, a to sprawia, że znajdziesz tam wiele wolnych nazw. Jeżeli masz problem ze znalezieniem odpowiedniej domeny .pl i nie pomaga Ci wpis o tym jak wybrać domenę to możesz po prostu poszukać szczęścia w tym rozszerzeniu.

Według mnie na tym kończą się zalety domen .tk – jeżeli znasz inne to opisz je w komentarzu.

Nie ma róży bez kolców – wady domen .tk

Jeżeli chciałbyś kupić domenę z rozszerzeniem .tk to musisz być świadomym wad posiadania tej domeny. Według mnie do najważniejszych należy:

Może Ci się trafić domena z fatalną historią – mnie spotkał ten problem. Domena, którą sobie wybrałem posiadała wiele śmieciowych linków. Oczywiście na rozszerzeniach typu .pl też można spotkać ten problem, jednak według mnie łatwiej jest o to na domenach z końcówką .tk, bo są one za darmo.

Podobno google nie lubi tego rozszerzenia – kiedyś czytałem o tym, że te domeny są często rejestrowane przez spamerów (co jest całkowicie zrozumiałe, bo są za darmo), dlatego google podobno nie lubi stron, które posiadają to rozszerzenie. Nie wiem ile jest w tym prawdy, jednak jeżeli interesuje Ciebie pozycjonowanie, to warto byś o tym wiedział.

Nie mam pojęcia co z przedłużeniem – jeżeli chodzi o przedłużenie domeny to nie mam zielonego pojęcia jak to wygląda. Moje blogi używały domeny .tk przez góra miesiąc, więc nie miałem okazji jej przedłużać.

Dodaj komentarz