Ile kosztuje domena internetowa?

Budowanie własnej marki w sieci brzmi fajnie. Jednak wiążą się z tym pewne koszty. Własna domena, własny hosting. Można skorzystać z darmówek, jednak przyznasz, że tworzenie własnej marki na darmowych narzędziach nie brzmi za dobrze… O ile hosting jest zawsze tani, to pozostaje pytanie ile kosztuje domena. Zwłaszcza, że to jest to co zobaczą inni.

Ludzie nie zauważą różnicy pomiędzy tym jaki hosting kupiłeś. Co więcej nie będą tego sprawdzać. Natomiast domena rzuci im się od razu w oczy. W końcu jest różnica między tym czy wpiszesz w pasku przeglądarki “Zarabianiewsieci.tk”, czy “zarabianie-w-sieci.tk”.

Ile kosztuje domena od zera?

Domenę można kupić w dwóch stadiach. Pierwszy to dziewicza domena. Tutaj wchodzisz do sklepu i zamawiasz domenę. Najczęściej pierwszy rok jest tani, drugi natomiast już droższy.

Cenę narzuca firma sprzedająca domeny. Tutaj nie masz nic do gadania, albo bierzesz daną ofertę, albo szukasz innej. Ile kosztuje domena w takim sklepie?

Rozpiętość cen jest spora. Zdarzają się nawet sytuacje w których pierwszy rok jest za darmo. Jednak w tym przypadku najczęściej następne lata są dużo droższe.

Polecana przeze mnie i tania oferta z domenami znajduje się pod tym wpisem – Jak kupić domenę internetową?

Ile kosztuje domena już zajęta?

Jeżeli wymyśliłeś super rewelacyjną nazwę na którą się uparłeś, jednak po sprawdzeniu okazało się, że domena jest zajęta, to możesz spróbować ją odkupić. Przede wszystkim sprawdź domenę na stronie http://www.aftermarket.pl/ jeżeli tam będzie to masz ogromne szczęście bo jej właściciel chce ją sprzedać. Pytanie za jaką cenę. Rozpiętość cen domen tutaj jest ogromna od kilkunastu złotych do kilkunastu tysięcy.

Gdy nie ma domeny na tej stronie to pojawia się pewien kłopot. Jest duże prawdopodobieństwo, że właściciel domeny chce ją zatrzymać dla siebie. Dobrym pomysłem jest przejść na adres i zobaczyć jaka strona znajduje się pod domeną. Jeżeli jest to często aktualizowany blog, to bardzo prawdopodobne, że musisz pogodzić się ze stratą i, że nie kupisz domeny.

Natomiast jeżeli strona jest nieaktualizowana to istnieje szansa, że po kontakcie z właścicielem witryny będzie on chętny sprzedać Ci domenę (Zwłaszcza jeżeli zaproponujesz mu interesującą propozycję ????

Wpływ rozszerzenia na cenę domeny

Powstaje wiele nowych rozszerzeń (np. Guru, marketing) to sprawia, że na pytanie ile kosztuje domena ma wpływ to jakie rozszerzenie wybierzesz. Zwykłe .pl to koszt 10 zł za pierwszy rok i 50-100 za następne lata. Jednak jeżeli pokusisz się o inne rozszerzenia to cena może pójść znacząco do góry, lub nieznacząco w dół (50 zł za domenę na rok, to nie jest kosmiczna kwota, więc dużo niżej zejść się nie da).

Dodaj komentarz