Jak przenieść bloga na inny hosting krok po kroku?

Jak przenieść bloga na inny hosting krok po kroku?

Przeniesienie bloga może być proste

Jak przenieść bloga na inny hosting? Ostatnio mogłeś przeczytać, że zmiana hostingu może dać nawet 3 krotne przyśpieszenie bloga.Jednak pozostaje pytanie jak to zrobić? Tutaj warto korzystać z instrukcji, sam próbowałem to robić kilka razy na czuja, jednak przez to mój blog wyleciał z internetu na jakiś czas.

Tutaj poznasz moje doświadczenia związane z przenoszeniem bloga – zmieniałem kilka razy hosting i domenę, więc trochę wiem na ten temat. Dzisiaj możesz wykorzystać te informacje u siebie (a w komentarzu podziel się swoimi doświadczeniami, problemami, wnioskami na ten temat).

Jak przenieść bloga na inny hosting?

Sprawa, mimo że brzmi jak coś wielkiego to jest bardzo prosta. Jednak popełniałem kilka razy błędy, dlatego uważnie podążaj za wskazówkami. Każdy krok jest ważny, dlatego jeżeli chcesz przenieść bloga bezpiecznie, to śledź tą instrukcję krok po kroku.

Zrób kopię plików starego bloga

Od tego wszystko się zaczyna. Mówiąc plików mam na myśli:

Kopia zapasowa bazy danych – kluczowa rzecz. To tutaj są twoje wpisy, dlatego koniecznie ją zrób

Kopia zapasowa folderu wp_content – sama kopia bazy danych sprawi, że będziesz miał wpisy itd. Jednak, żeby blog poprawnie działał potrzebujesz plików – są one w folderze wp_content

Zrobienie kopii zapasowej bazy danych opisałem tutaj, więc jeżeli szukasz informacji na ten temat, to przeczytaj ten wpis. Natomiast do zrobienia kopii folderu wp_content polecam Ci użyć programu filezilla.

Żeby ją zrobić:

Zaloguj się na twój hosting przez program

Przejdź do folderu ze swoim blogiem (najczęściej będzie w folderze „public_html” domeny na której go zainstalowałeś)

Kliknij na folder wp_content prawym przyciskiem myszy i następnie pobierz

Wykorzystaj filezilla podczas przenoszenia bloga na inny hosting

Zainstaluj blog wordpress na nowym hostingu i usuń pliki na nim

Dzięki temu przeniesienie bloga stanie się łatwiejsze. Formuła instalacji bloga na nowym hostingu wygląda tak samo jak na każdym. Jeżeli nie wiesz jak zainstalować bloga wordpress, to przeczytasz tutaj.

Instalując nowego bloga zwróć uwagę na to jaki jest prefix tabel w bazie danych – musi on być taki sam jak w bazie na twoim starym blogu (Raz przez ten błąd nie przeniosłem bloga przez kilka dni).

Natomiast po zainstalowaniu musisz pamiętać, by:

Usunąć folder wp_content z nowego hostingu

Usunąć bazę danych bloga, który zainstalowałeś

Ostatni krok przeniesienia bloga na nowy hosting

Teraz czas wgrać pliki na hosting. Możesz do tego znowu użyć filezilli. Tym razem logujesz się podając dane z nowego hostingu. Przechodzisz na nim do folderu „public_html” (Bądź innego, w którym zainstalowałeś swojego bloga). Następnie wgrywasz folder wp_content, który wcześniej pobrałeś.

Potem przechodzisz do wyczyszczonej bazy danych i importujesz do niej pobraną wcześniej bazę swojego bloga.

Teraz tylko połącz domenę

Finalny krok połączenia przeniesienia bloga na nowy hosting to zmiana DNS-ów. Teraz już wszystko jest gotowe i czeka tylko na ten jeden krok.

Żeby zmienić DNS-y musisz zalogować się na konto, które zarządza twoją domeną i w jej ustawieniach zmienić DNS-y na nowy hosting. Jeżeli masz z tym problem, to opisz go w komentarzu – postaram się pomóc.

Zmiana domeny

Początkowo planowałem, zrobić na ten temat oddzielny wpis. Jednak sprawa jest tak bardzo zbieżna z głównym tematem, że podział na dwa wpisy nie ma sensu. Jeżeli chcesz zmienić domenę, to ja znam na to dwa sposoby:

Gdy pobierzesz bazę danych na komputer, to otwórz ją za pomocą notatnika i użyj narzędzia „zamień na” – wtedy wpisujesz w odpowiednie miejsca starą i nową domenę

Podczas zmiany hostingu możesz również zmienić domenę

Dodaj komentarz